KMR

I bënte paratë ‘rrush e kumbulla’, gjërat absurde të cilat blinte Pablo Escobar

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:49 - 09/07/18 |
mapo.al

Pablo Emilio Escobar Gaviria, i njohur si ‘mbrojtës i së keqes’, themeluesi i kartelit Medellin dhe një trafikant i çuditshëm, terrorizoi Kolumbinë për shumë vite deri në vdekjen e tij.


Ai ishte një nga njerëzit më të pasur në botë dhe jeta e tij i mundësoi gjëra të panumërta që ne kurrë nuk mund të imagjinojmë.


Këtu paraqesim disa për ju vetëm për t’ju dhënë një ide të asaj se çfarë jete bënte Escobari.


Në mesin e dhjetëra pronave të tij në Kolumbi, Pablo Escobar kishte një fermë të quajtur Napoli. Ai e kishte mbushur atë me kafshë të rralla, me liqene artificiale dhe nuk mungonte asgjë.


Të gjitha gratë e shërbimit të brendshëm të fermës Napoles vishnin rroba të dizajnuara posaçërisht për to. E gjithë kjo e nxitur veçanërisht nga Victoria Eugenia Henao Vallejo “tata”, gruaja e Pablo Escobar.

Pablo i adhuronte lulet. Një tjetër nga pronat madhështore të tij ishte ndërtesa e Monakos, ku kishte një apartament nën çati prej 1700 metra katrorë.

Kur familja Escobar festoi fundin e vitit në fermën e Napolit, ata urdhëruan importimin e kontejnerëve gjigantë të barutit dhe fishekzjarre me vlerë 50,000 dollarë secila.

Festat tematike ishin të preferuarat e tij. Veçanërisht, sipas djalit të tij, festat e kostumeve, për të cilat ai dërgoi në shtëpinë e secilit prej mysafirëve një grup rrobaqepësish për të dizajnuar kostumet e tyre në mënyrë perfekte.

Festat me tematikë nuk ishin të vetmet ekstravagante: në çdo ditëlindje të Pablo Escobar, ai nxirte në mesin e të ftuarve një sërë veprash të çmuara të artit nga artistë të njohur ndërkombëtar. Secila nga këto vepra mund të ishte me vlerë mijëra dollarë.

Djali i tij mori të gjitha llojet e dhuratave ekstravagante dhe të paçmueshme, motorë, makina dhe jo vetëm. Ndonjëherë ai nuk kishte idenë se çfarë kishte marrë.

<
>
1-1-3 2-1-1 3-1-1 4 5-1-2 6-1-2 7-1-2 Pablo


Etiketa: , , ,

Pas