Aktualitet

I dënuar në Shqipëri, arrestohet në Zvicër tregtari i “bombave dhe minave”
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:40 - 15/01/20 |
mapo.al

Një 43-vjeçar nga Durrësi i dënuar për lëndë plasëse në Shqipëri, është arrestuar në Zvicër. Kapja e Glerian Hysenit u bë e mundur falë bashkëpunimit të Interpol Tiranës me homologët.


Kapet në Zvicër dhe ekstradohet në Shqipëri 43-vjeçari i dënuar me 6 vite burg. Nga specialistët e ZQK Interpol Tirana u bë ekstradimi nga Zvicra drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar Glerian Hyseni, 43 vjeç, banues në Durrës“, – thotë policia.


Njoftimi


Ky person ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë e ka dënuar këtë shtetas me 6 vjet burg, për veprën penale “Mbajtja pa leje e bombave, minave ose lëndëve plasëse”, e kryer në sasi të mëdha, në bashkëpunim, më shumë se një herë.


PËRSHKRIM I PËRMBLEDHUR I NGJARJES:


Shtetasi Glerian Hyseni, në bashkëpunim me shtetasit Sh. Gj., A. M. dhe H. H., kundrejt pagesës dhe për qëllim fitimi arrinte të gjente sasi lëndësh plasëse që shpërthenin në distancë me anë të celularit, si dhe armë e municione të ndryshme luftarake.


Etiketa: ,

Pas