Aktualitet

I dënuar për trafik droge, OFL i kërkon deklarimin e pasurisë Ben Çamit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:44 - 23/09/20 |
mapo.al

Operacioni Forca e Ligjit i kërkon justifikimin e pasurisë Lutfi Shabanit, i njohur ndryshe edhe si Ben Çami dhe i dënuar me 10 vjet burg në shtetin italian për përfshirje në organizata kriminale të trafikut të drogës.

Çami, si subjekt i ligjit antimafia, ka 48 orë kohë për të plotësuar formularin e vetëdeklarimit.


Ai u arrestua në shkurt të 2016 gjatë një operacioni të zhvilluar nga policia e Korçës në bashkëpunim me policinë e Durrësit, në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës.
Gjatë kontrollit të ushtruar nga Shërbimet e Policisë Kufitare në mjetin tip “MAN” kamion, me drejtues shtetasin Eldi Zahiri, 38 vjeç, banues në Durrës, (i arrestuar), u gjet dhe u sekuestrua rreth 574 kg lëndë narkotike e dyshuar e llojit kanabis sativa.


Nga veprimet e para hetimore u dyshua se ai ishte bashkëpunëtor në këtë trafik së bashku me drejtuesin e kamionit dhe një shtetas tjetër Janaq Koçeli të arrestuar po gjatë këtij operacioni.


Por pak më vonë organi i akuzës nuk arriti të provojë këto prendime dhe Çami u lirua nga akuza e trafikimit të 574 kg kanabis.

1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas