Aktualitet

I famshëm në Instagram, arrestohet në shtëpi bari në Angli Dionis Biba (FOTO)


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:49 - 23/07/21 |
mapo.al

U bë i famshëm për videot dhe live-t që realizonte në Instagram me profilin “Genci ecën vetë”, arrestohet në shtëpi bari në Angli, Dionis Biba.


Disa muaj më parë Biba ishte pjesë e një intestigimi të Daily Mail, pasi u zbulua se ai kishte publikuar disa video udhëzuese se si shqiptarët mund të arrinin ilegalisht në Britaninë e Madhe. Dionis Biba njihet si reper dhe merret me muzikë.
Dionis Biba
Sipas West Midlands Police, Dionis Biba është kapur në një shtëpi në Coventry ku ishte kultivuar kanabis, bashkë me një djalë tjetër, edhe ai shqiptar. Grupi kriminal ku bënte pjesë Dionis Biba kishte ngritur katër shtëpi kanabisi pranë njëra-tjetrës në një lagje të Coventry-t.Shtëpia e barit në Angli

Në shtëpinë e barit ku u kap Biba u gjetën 210 rrënjë kanabis me një vlerë prej 300.000 stërlinash, ishin montuar gjithashtu edhe kamera sigurie, shkruajnë mediat britanike. Bashkë me reperin shqiptar u arrestua edhe shqiptari tjetër Ervin Delija, 24 vjec.

Ervin Delija

Të dy shqiptarët u dënuan me nga 15 muaj burg secili dhe do të dëbohen në përfundim të dënimit.

<
>
Dijonis Biba3 Dijonis Biba5 Dijonis Biba1 Dijonis Biba2 Dijonis Biba Dijonis Biba4 Shtepia e barit Dionis Biba1 Dionis Biba

Investigimi i Daily Mail në dhjetor 2020
Një investigim i gazetës Daily Mail ka zbuluar dy video në Youtube të publikuara nga reperi Dijonis Biba (Dionis Biba) përmes të cilave ai tregon se si përmes pasaportave të falsifikuara mund të hysh ilegalisht në Angli nga Spanja.

Editori i investigimeve të kësaj gazete, Tom Kelly shkruan:

Duke pozuar pranë makinave të shtrenjta dhe në vendeve, Dijonis Biba padyshim që nuk e ka problem të tregojë stilin e tij të jetës. Por mburrjet e reperit shqiptar nuk ndalen këtu. 20-vjeçari, gjithashtu ka përdorur ‘video udhëzuese’ në YouTube për t’u mburrur me njohuritë e tij se si të futesh ilegalisht në Britani.

Udhëzuesit e tij, të cilët janë parë më shumë se 100,000 herë, përfshijnë këshilla për përdorimin e letërnjoftimeve të rreme, aeroporte ku këto dokumente false nuk do të zbulohen dhe pretendimin e azilit.

Me origjinë nga Shqipëria e Veriut, ai ka shumë ndjekës nga vendlindjen e tij në mediat sociale. Biba ka postuar fotografi të tij duke pirë në majë të The Shard, i veshur me rroba të shtrenjta i dhe duke qëndruar para makinave sportive. Ylli i hip-hopit gjithashtu pret biseda në internet çdo natë nga Londra.

Biba përshkruan hapur se si ai erdhi në Britani ilegalisht dhe se cfarë do të bënte nëse zbulohej. Në një video, e regjistruar fillimisht në llogarinë e tij në Instagram dhe më pas e ribotuar në YouTube, ai përdori një hartë Google për të treguar rrugën që një mik shkoi në Angli duke përdorur një ID të rreme Italiane.

Ai përfshinte udhëtimin nga Shqipëria në Barcelonë dhe më pas me autobus për në një aeroport të vogël Spanjoll të cilin Daily Mail ka vendosur të mos e përmendë.

“Ky aeroport nuk përdoret nga shumë njerëz për të arritur në Mbretërinë e Bashkuar. Bleni një biletë në internet dhe merrni një taksi për t’ju sjellë në aeroport. Ecni ngadalë ndërsa i afroheni portës së hyrjes dhe përdorni kodin e shiritit të biletave në telefon. Pastaj ecni te kontrolli në skaner. Pastaj shkoni në vendin më të rëndësishëm ku duhet të tregoni ID tuaj. Duhet të buzëqeshësh si një djalë italian. Në këtë aeroport ID-ja juaj do të tregohet si e vërtetë pavarësisht se ajo është e falsifikuar. Ky është vendi ku aeroplani është parkuar, pastaj lart në ajër”, tha ai në video.

Video, e postuar në 17 maj, ka grumbulluar më shumë se 70,000 shikime.

Në një video nga shtatori i vitit të kaluar, e cila është shikuar 30,000 herë, ai përshkroi se si të përdoret Irlanda si një derë e pasme për të hyrë në MB duke përdorur kartat e rreme të identitetit rumune.

“Merrni karta false dhe merrni nga Spanja, për të shkuar në Dublin. Kur të arrini në Dublin për të kërkuar azil, atëherë ju merrni një tjetër letërnjoftim të rremë që ju kushton 300 euro në aeroplan për në Londër”, tha ai.

Duke iu përgjigjur pyetjeve nga një shikues, Biba shpjegoi se ai ishte në Londër megjithëse po mendonte të kthehej në Francë. Ai tha se e mori pasaportën e tij të rreme rumune nga një mik.

Dhe kur një shikues pyeti nëse do të kapej, reperi tha nëse do të ndodhte ashtu ai do të shkonte në Dublin, ku ata i morën shenjat e gishtave kur ai mbërriti.

Në fillim të këtij viti, Daily Mail zbuloi një trafikant shqiptar të qenieve njerëzore i cili po shfrytëzonte një rrugë të lehtë për t’u futur në Britani përmes Dublinit duke përdorur dokumente të rreme. Kledjan Kurtaj, i cili reklamoi me guxim rrugën e tij të paligjshme në Facebook.

YouTube ka refuzuar të heqë videot, duke pretenduar se ato nuk shkelin politikat e faqes. Ajo këmbëngulte se klipet treguan përvojën e Bibës në hyrjen në një vend, por nuk ofroi shërbime ose informacion të hollësishëm për të ndihmuar tranzitin ose kalimin e kufirit.

1


Etiketa: , , , , ,

Pas