Aktualitet

I gjithë qielli mbulohet nga hiri, pamje nga shpërthimi i vullkanit në Indonezi


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:39 - 02/03/21 |
mapo.al

Një vullkan në Indonezi ka shpërthyer mëngjesin e sotëm, duke lëshuar në qiell një masë gjigante hiri. Bëhet fjalë për vullkanin në malin Sinabung, i cili regjistroi 13 shpërthime. Shpërthimi nuk ka sjell rrezik për banorët apo pronën e tyre, thanë autoritetet.


Deri më tani nuk janë dhënë urdhra evakuimesh apo shtyrje të fluturimeve. Autoritetet kanë këshilluar banorët të qëndrojnë të paktën 3 km larg perimetrit vullkanik. Vullkani i Sinabung, kishte qëndruar i “fjetur” për shekuj me radhë deri sa të riaktivizohej në 2010, ku si pasojë mbetën të vdekur 2 persona.


Pas një periudhe pauze ai shpërtheu përsëri në 2013-ën dhe prej atëherë ka mbetur gjithnjë aktiv. Në një shpërthim të ndodhur në vitin, 2014 u vranë të paktën 16 persona, ndërsa katër të tjerë u vranë në 2016.Indonezia, e quajtur ndryshe dhe si arkipelagu i më shumë se 17.000 ishujve, ka afro 130 vullkane aktivë.  Mali Merapi në ishullin Java, një nga vullkanet më aktivë të botës, gjithashtu shpërtheu kësaj jave, duke lëshuar llavë nga faqet e tij.<
>
vul-6 vul-5 vul-3
1
Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas