Aktualitet

I nxehti afrikan mbërrin më shpejt këtë vit, temperatura deri 40°C në Ballkan


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:05 - 14/05/20 |
mapo.al

I nxehti afrikan, pas gati 10 ditësh mësyn sërish Europën Jugore. Nga temperaturat deri 37°C të shënuara në gadishullin Iberik në ditët e para të majit, datat 13-17 maj sjellin në skajin tjetër të Europës temperatura deri në 35-40°C.


Ajri i nxehtë do të ngjiten nga Afrika drejt Mesdheut Qendror dhe Ballkanit duke bërë që termometri gjatë mesditës të ngjitët në 40°C në Jugperëndim të Turqisë.


Nga sot deri mesjavën tjetër, termometri do të ngjitet nga 35°C në 38°C në Jug të Italisë dhe rajonin e Ballkanit nga Bosnja në brigjet e Greqisë ndërsa me kulmin e kësaj vale nxehtësie do të përballet Turqia, ku termometri do të shënojë temperatura nga 39-40°C.1Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas