Aktualitet

I shpëtoi jetën fëmijës që varej nga ballkoni, si ndyshoi jeta e emigrantit hero në Paris…

Na ndiqni në Facebook
               Publikuar në : 12:00 - 28/05/18 |
mapo.al

Nga një emigrant i thjeshtë, një 22-vjeçar nga Mali është shndërruar në heroin e ditës në Francë pasi ngjiti pas asnjë lloj mbrojtje 5 kate të një ndërtese duke kacavjerrë nëpër ballkone për t’i shpëtuar jetën një fëmije qe ishte duke rënë.


Presidenti Macron e priti 22-vjeçarin Mamoudou Gassama në pallatin “Elize”, ku e falenderoi personalisht.Prej gjestit te tij spontan, emigranti tani do të marrë nënshtetësinë franceze e do t’i bashkohet repartit të zjarrfikësve.


Më herët falenderime i përcolli edhe kryetarja e bashkisë së Parisit Anne Hidalgo, e cila tha se Mamoudou kishte mbërritur nga Mali disa muaj me pare me shpresën e një jetë më të mirë në Francë.

Video e Mamoudou Gassamas u shpërnda viralisht në rrjetet sociale.

22-vjeçarit iu deshën më pak se një minutë për të arritur në katin e katërt duke u kacavjerrë nga një ballkon në tjetrin, ndërkohë që fqinjët përpiqeshin ta mbanin fëmijën.

Veprimi i emigrantit është vlerësuar lart edhe nga liderët politikë.

Falënderime për “Spidermanin e 18-të”, referuar distriktit të Parisit në të cilin ndodhi ngjarja, kishte edhe kryebashkiakia e kryeqytetit francez, Anne Hidalgo. Ajo tha se i riu kishte mbërritur n Francë pak muaj më parë nga Mali dhe ëndërronte ta ndërtonte jetën e tij në Europë.

Gassama tha se ishte duke kaluar pranë pallatit ku ndodhi ngjarja pasditen e së shtunës kur pa shumë njerëz të mbledhur para ndërtesës.

Zjarrfikëset e Parisit thanë se në momentin që ata kishin mbërritur në vendngjarje djali ishte shpëtuar. “Fatmirësisht, gjendej dikush i aftë fizikisht dhe që kishte guximin të ngjitej dhe ta kapte fëmijën”, tha zëdhënësi i zjarrfikësve për “AFP”.

Sipas mediave franceze që cituan autoritetet lokale, prindërit e fëmijës nuk ishin në shtëpi në momentin që djali i tyre pothuajse rrezikoi jetë duke rënë nga ballkoni.

<
>
101777896_de27-1-1 2-74 spiderman auto_auto_eigra15274894741527490632


Etiketa: , , , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas