Kronika

I vodhi lekët pacientit që vdiq nga COVID, arrest me burg për infermieren


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:59 - 28/01/21 |
mapo.al

Gjykata e Tiranës ka pranuar kërkesën e prokurorisë duke lënë në burg infermieren e Infektivit Ronida Hysin.

30-vjeçarja e dicorcuar dhe nënë e një djali 2 vjeç do të qëndrojë pas hekurave të paktën deri në përfundim të hetimeve.


E reja e cila punonte në Spitalin Infektiv e njohur si Covid 1, u arrestua me akuzën se i ka grabitur 80 mijë lekë një të infektuari me koronavirus, i cili ndërroi jetë në pavijonin ku ajo shërbente.
E reja ka shfaqur pendesë përpara gjykatës dhe ka pranuar vjedhjen.


Ajo kishte dy muaj që kish filluar punë në spitalin COVID, ku më parë punonte në spitalin e Durrësit. Rasti i 30-vjeçares Hysi u denoncua nga 25-vjeçari me inicialet F.D., djali i pacientit me inicialet K.C., 58 vjeç, i cili ishte i shtruar në spitalin Infektiv ku dhe ndërroi jetë.

Lexo edhe :  Nuk ka kohë të presim fundin e pandemisë

I riu fillimisht kishte denoncuar në polici se babait i kishin vjedhur paratë që kishte në portofol, 20 mijë lekë të reja.

Të njëjtin denoncim, 25-vjeçari e paraqiti në emisionin “Stop” ku u zbulua dhe skandali i vjedhjes.

Sipas denoncimit të të riut, babai iu shtrua në spital më 22 dhjetor 2020 dhe humbi jetën më 27 dhjetor 2020. Sipas pamjeve filmike e reja ka tërhequr nga një bankomat pranë spitalit 3 herë shumat nga 200 mijë lekë.

1


Etiketa: , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas