Teknologji

IBM krijon një komjuteri të vogël sa një kokërr orizi
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:34 - 25/06/18 |
mapo.al

Kompania e famshme IBM njihet për prodhimet e saj kompjuterike dhe ristë që sjell në fushën e teknologjisë.Së fundmi kjo kompani ka arritur të thyej një rekord duke prodhuar kompjuterin më të vogël në botë i cili është vëtëm 0.3mm i gjatë.


Këtë mini kompjuter specialistët e Universitetit në Miçigan i kanë vendosur edhe një epitet duke e quajtur një “kokërr orizi”.Megjithatë ata nuk janë të sigurt nëse paisja e krijuar prej tyre do të mund të cilësohet një kompjuter me të gjitha parametrat sepse humbet programimin sapo ndizet.Kjo paisje është në gjendje të konvertoi temperaturat në intervale kohore, të përcaktuara me impulse elektronike madje kompjuteri mund të ndiejë temperaturat në zonat tepër të vogla.


Studiuesit shpresojnë se pajisja mund të përdoret për të çuar përpara përpjekjet në onkologji dhe në vlerësimin e trajtimeve të kancerit. /albeu.com/

 

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas