Aktualitet

Identifikimi elektronik i votuesve – KQZ miraton projektvendimin, deri më 19 nëntor kalon buxheti


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:19 - 31/10/20 |
mapo.al

Më 25 prill, procesi i identifikimit të votuesve në të gjithë qendrat e votimit në vend, do të kryhet me ndihmën e pajisjeve elektronike.


KQZ miratoi sot aktet për identifikimin elektronik të zgjedhjeve, ndërsa Këshilli i Ministrave pritet të japë fondet për pajisjet teknologjike brenda datës 19 nëntor.


 

Në mes të këtij muaji, pritet të nisë puna për implementimin e Sistemit Elektronik të Identifikimit të Votuesve (SEIV)  dhe të Pajisjeve Elektronike të Identifikimit (PEI), të cilat garantojnë profil të saktë të zgjedhësve, bazuar në regjistrin e tyre.Vendimi i miratuar, përcakton gjithashtu një sërë karakteristikash teknike të sistemeve dhe pajisjeve teknologjike që do të përdoren në zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë.1


Etiketa: , , ,

Pas