Aktualitet

ILD kërkon shkarkimin e prokurorit Shkëlqim Kokona


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:39 - 20/10/21 |
mapo.al

Inspektoriati i Lartë i Drejtësisë ka propozuar shkarkimin e prokurorit Shkëlqim Kokona. Ndërkohë KLP ka caktuar datën 13 dhjetor për seancën ndaj tij.


ILD u vu në lëvizje për Kokonën nga Prokurori i Përgjithshëm.


Ai është është prokuror në prokurorinë e Pogradecit dhe dyshohet për shkelje të rënda të ligjit.Në tetor të 2020-ës kryeprokurori Olsian Çela i ka kërkuar Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë nisjen e procedurës së inspektimit për hetimin e tij pasi kishte konstatuar veprime të cilat përbëjnë indicie për shkelje disiplinore në ushtrimin e detyrës nga ana e prokurorit Kokona. Ai i ka mohuar këto akuza duke thënë se sulmi ndaj tij është orkestruar nga një avokat dhe një anëtar i këshillit të lartë të prokurorisë, pas arrestimit të kreut të krimit të organizuar në Pogradec.
1
Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas