Aktualitet

Inspektorati Shëndetësor mbyll sinjalin RTV Ora

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:51 - 15/05/20 |
mapo.al

Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor mbyll sinjalin e transmetimit të RTV Ora. Një ditë pas gjobitjes me 20 milionë lekë ISHSH ndërmerr dhe një hap tjetër të rëndë duke kërkuar mbylljen e sinjalit të RTV Ora.


Sipas ISHSH duhet i  ndërpitet aktiviteti RTV Ora, pasi ka shkelje në 4 studio të ndryshme.


Në dokumentet e publikuara më poshtë shihet se mbyllja e televizionit kërkohet nën argumentin se në studiot e këtij televizioni ka pasur më shumë se 1 të ftuar, gjë që sipas masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit është e ndaluar.


Si rast përsëritjeje e kësaj shkeljeje, ISHSH dhe AMA kërkon mbylljen e sinjalit të këtij televizioni dhe ndalimit të funksionimit të pajisjeve, pas marrjes së vendimit nga ministria përgjegjëse për shëndetësinë dhe zbatohet nga organi kompetent, bazuar në nenin përkatës të Aktit Normativ Nr. 3 të vitit 2020.


“Të gjitha transmetimet audiovizive me më shumë se dy persona në të njëjtën studio televizive dënohen me gjobë në masën 1 000 000 (një milion) lekë dhe në rast përsëritjeje iu shtohet edhe vendosja e bllokimit, të pjesshëm ose të plotë, të transmetimit nga media audiovizive si dhe bllokimi dhe/ose ndalimi i funksionimit të pajisjeve, pas marrjes së vendimit nga ministria përgjegjëse për shëndetësinë dhe zbatohet nga organi kompetent”, shkruhet në nenin 3 pika 14.

 


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas