Kryesore

Integrimi dhe Drejtësia/ Yuri Kim: S’kemi mbyllur sytë kurrë, shikoni faktet
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:28 - 05/12/20 |
mapo.al

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka folur për integrimin e Shqipërisë në BE duke thënë se Reforma në Drejtësi është kyçe për arritjen e këtij qëllimi.Kim shkruan se SHBA ka bashkëpunuar gjithmonë me BE për të ndihmuar Shqipërinë të ecë para dhe se “nuk ka mbyllur” sytë kurrë ndaj mangësive në vend, përkundrazi ka bërë thirrje që ato të përmirësohen, siç është ngritja sa më shpejtë e Gjykatës Kushtetuese.


SHBA dhe BE janë të bashkuara në mbështetjen tonë për Shqipërinë në BE. Në asnjë moment SHBA nuk ka bërë thirrje për “mbylljen e syve” ndaj mangësive; përkundrazi, ne i kemi theksuar ata dhe kemi ofruar mbështetjen tonë për përparimin. Kjo është arsyeja pse Flamuri i Shteteve të Bashkuara – së bashku me BE – përqendrohet aq shumë në Reformën në Drejtësi, duke përfshirë nevojën që Gjykata Kushtetuese të jetë funksionale deri më 31 dhjetor. Shikoni faktet“, shkruan Kim në Twitter.
Ambasadorja Yuri Kim ka qenë gjithmonë një zë i fortë për funksionimin e Gjykatës Kushtetuese brenda viti në mënyrë që të jepet një sinjal pozitiv për BE-në dhe ka përshëndetur çdo hetim të SPAK kundrejt krimit dhe korrupsionit në nivele të larta qeverisëse, por ka kërkuar gjithmonë e më shumë punë dhe angazhim nga ato që t’u japin shqiptarëve drejtësinë e merituar.1Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas