Aktualitet

Integrimi- Raporti i qeverisë holandeze: Shqipëria ka bërë progres, por ka ende shumë kushte për të përmirësuar


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:38 - 04/06/21 |
mapo.al

Qeveria holandeze, një nga shtete skeptike për procesin e integrimit të Shqipërisë në BE ka dalë me një raport mbi ecurinë e reformave.


Sipas raportit të Ministrisë së Jashtme holandeze, thuhet se Shqipëria ka bërë progres me reformat në temat prioritare dhe në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.


Megjithatë, raporti rendit sërish të kritere ende të papërmbushura, që në raport cilësohen si shqetësime si numri i dënimeve të zyrtarëve të nivelit të lartë, reformat e sundimit të ligjit janë ende larg, institucionet duhet të bëhen më të forta etj.Më shumë se një vit më parë, Këshilli ra dakord të hapte negociatat e pranimit me Shqipërinë. Këshilli përcaktoi që Shqipëria ende duhej të plotësonte një numër kushtesh.
Raporti aktual i progresit i Komisionit Evropian ofron një tablo mbizotëruese pozitive. Kabineti është i kënaqur që Shqipëria ka bërë progres me reformat në temat prioritare dhe në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Konkluzioni i Komisionit është se Shqipëria ka bërë progres, megjithëse numri i dënimeve të zyrtarëve të nivelit të lartë mbetet shqetësues.

Konferenca e parë ndërqeveritare me Shqipërinë mund të ndodhë sa më shpejt, por kjo nuk do të thotë që Shqipëria së shpejti do të jetë në gjendje të anëtarësohet në BE.

Reformat e sundimit të ligjit janë ende larg për tu përmbushur, institucionet duhet të bëhen më të forta, politikanët dhe qytetarët duhet të mësohen me pavarësinë e gjyqësorit, të plotësohet vettingu i gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe të gjitha vendet e lira të punës të përmbushen në fushën e drejtësisë. Progres është bërë, por lufta e vazhdueshme kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit do të ketë vëmendje të vazhdueshme dhe kërkojnë bashkëpunim ndërkombëtar, përfshirë partnerë të tillë si Hollanda.

Metodologjia e re, e reflektuar tani plotësisht në kuadrin e negociatave, do ta bëjë procesin më rigoroz dhe më të plotë”, thuhet në konkluzionet e raportit nga Ministria e Punëve të Jashtme./Politiko/

1


Etiketa: , , ,

Pas