Bota

Iraku lëshon urdhërarresti ndërkombëtar për Donald Trump


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:28 - 07/01/21 |
mapo.al

Një gjykatë irakene ka lëshuar ditën e sotme një urdhërarresti për presidentin në detyrë të SHBA, Donald Trump. 

Iraku e akuzon Trump për vrasjen e gjeneralit iranian Qasem Soleimani, një vit më parë më sulm me raketa amerikane në aeroportin e Baghdadit.


Bashkë me Soleimanin u ekzekutua edhe një lider i milicisë irakene. Më herët ishte Irani që lëshoi urdhërarresti ndërkombëtar për Trump, por që asnjë prej shteteve nuk e mori për bazë.

Ish-gjenerali iranian, Qasem Soleimani akuzohej nga Uashingtoni si truri i disa atentateve të përgjakshme ndaj ushtarëve amerikanë në Irak dhe më gjerë në vendet e Lindjes së Mesme.1Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas