Aktualitet

Ironia e Vasilit: Edhe Partia e Punës ishte më serioze me Kushtetutën, Rama ia kaloi diktaturës

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:47 - 26/02/20 |
mapo.al

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama, ndërsa deklaron se ky i fundit është më zi se diktatura në raport me kushtetutën. Përmes një postimi në Facebook, Vasili thekson se edhe diktatura në kohën e Partisë së Punës ishte me serioze lidhur me Kushtetutën e saj.


REAGIMI I VASILIT
Edi Rama me zi edhe se diktatura ne raport me Kushtetuten! (VIDEO).Edhe diktatura ne kohen e Partise se Punes ishte me serioze lidhur me Kushtetuten e saj.


Ndryshe nga Edi Rama qe e dhunon dhe e ndryshon nga mengjesi ne darke Kushtetuten dhe kerkon te rrembeje Gjykaten Kushtetuese, perkundrazi Partise se Punes ju deshen tre vjet pune per ta ndryshuar Kushtetuten e saj ne vitin 1976.

Ja ç’thoshte kohe me pare Profesor. Ismet Elezi:

“Puna për përgatitjen e Kushtetutës filloi që në vitin ’73, patëm një mbledhje nën drejtimin e Adil Çarçanit në kryeministri dhe u caktua një komision. Ky komision që u krijua, në realitet ishte për një pjesë të kushtetutës, kryesisht për organizimin shtetëror. Të tilla grupe ishin krijuar edhe për sektorë të tjerë.

Në fillim ndryshimet e Kushtetutës u bënë heshtazi deri në ’75. Në 1975 në Kuvendin popullor parashtroi hartimin e një kushtetute të re që të paraqiste etapat e socializmit. Në atë seancë u krijua komisioni. Kjo ishte ana formale e jashtme”.

Krahasoni nga ana formale me Partine e Punes dhe do te kuptoni se cfare turp i vertete si kryeminister eshte Edi Rama.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas