Aktualitet

Ish-i burgosuri tregon qelitë e vuajtjes në Qafë Bari (VIDEO)

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:55 - 23/05/19 |
mapo.al

Edhe Hysen Haxhiaj ka vuajtur dënimin në burgun e Qafë-Barit që funksiononte si një kamp riedukimi dhe pune të detyruar në minierë nga viti 1983-1991.


Haxhiaj ishte dje në 35-vjetorin e përkujtimit të revoltës së Qafë-Barit ku të burgosurit u ngritën kundër dhunës së policisë dhe kushteve të tmerrshme të punës. Haxhiaj flet para gërmadhave të kampit ku kaloi disa vite të jetës së tij si i dënuar politik.

Etiketa: ,

Pas