Kryesore

“Ishte tmerr i madh”/ Rama inspekton punimet në rrugën që lidh Maliqin me fshatrat


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:05 - 10/02/19 |
mapo.al

Maliqi do të lidhet me njësitë e tij administrative, Libonikun dhe Drithasin, me një rrugë të re, të standardeve bashkëkohore. Në rrugën ekzistuese, pothuajse e pakalueshme, është hapur kantieri i punimeve që pritet të përfundojnë brenda 7 muajve. Rruga do të ketë trotuare nga të dy krahët, korsi për biçikletat, gjelbërim dhe sistem ndriçimi. Në kantierin e kësaj rruge ishte Kryeministri i vendit Edi Rama, i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë Maliq, Gëzim Topçiu.


Në Maliq ka disa potenciale që mund të zhvillohen edhe për turizmin edhe për agroturizmin. Këtu njerëzit janë shumë punëtorë, janë shumë të dedikuar, mirëpo rruga ishte një tmerr i madh që e priste hovin e njerëzve për të ardhur, ose për t’u rikthyer. Tani besoj, nga pikëpamja e projektit, është goxha e bukur, goxha turistike si rrugë”, u shpreh Kryeministri Rama.


Janë rreth 17 mijë banorë në Libonik dhe 8 mijë banorë në Maliq që e shkelin këtë rrugë, në total 25 mijë banorë. Por ky është segmenti në hyrje të qytetit të cilin e lëvizin të gjithë banorët e bashkisë Maliq që janë rreth 68 mijë banorë.Ky aks është jo vetëm një segment hyrës por një aks i përbashkët që lidh qytetin me fshatrat përreth dhe e bën një qytet të tërë.

Lexo edhe :  "Duhet një njeri normal", Rama: Të këshillohemi me shqiptarët për presidentin e riNë përgjigje të falenderimeve që banorët i shprehëm kryeministrit Rama, për këtë investim të rëndësishëm, Rama tha se “mos më falenderoni mua, por faleminderit juve që na keni dhënë besimin dhe ne do të mundohemi ta kthejmë besim në punë. Jo gjithnjë i’a kemi dalë t’i bëjmë punët siç do të donim, por hap pas hapi do ti bëjmë gjërat”.Kryeministri Rama përgëzoi angazhimin e teknikëve dhe inxhinierëve, ndërsa theksoi se, e rëndësishme është që investimi të bëhet mirë dhe me standarde. “Ne nuk jemi si ata që i bëjnë me daulle dhe pastaj të linte shkopin t’i bije vetë”, tha Rama.

Rruga kap një gjatësi të përgjthshme prej 2,5 km. 1.1 km prej të cilave është rrugë e re që do të ndërtohet për këmbësorët, 8 metër gjerësi për qarkullimin e automjeteve, trotuare, rrugë për biçikleta, pjesë të gjelbëruar dhe 2200 ndriçues. Punimet parashikojnë prishjen e të gjitha ndërtimeve të paligjshme dhe do të ketë mure dekorativ guri dhe kangjella duke sjellë në realitet infrastrukturën hyrëse më të bukur në qytetin e Maliqit.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas