Aktualitet

Itali – Bien rastet në terapi intensive, mbi 20 mijë raste dhe 684 viktima në 24 orë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:13 - 02/12/20 |
mapo.al

Në 24 orët e fundit, në Itali, janë regjistruar 20,709 raste të reja me COVID-19 pas 207,143 tamponëve të kryer.Kjo u raportua në buletinin e azhurnuar nga Ministria e Shëndetësisë, sipas së cilës vdekjet ishin 684 (kundrejt 785 të martën).


Ndërkohë, rënia në kujdesin intensiv vazhdon (-47) ndërsa rriten të shëruarit dhe ata që janë nxjerrë nga spitali (38,740, në total 823,335).Raporti pozitiv i tamponëve bie. Ka rënë me 10% incidenca e personave të rinj që kanë rezultuar pozitivë për Covid, krahasuar me numrin e tamponëve të kryer në 24 orët e fundit.Të martën, incidenca ishte 10.6%. Pozitivet aktuale me koronavirus në Itali janë sërish në rënie: tani janë 761,230, 18,715 më pak se të dhënat e 1 dhjetorit.


Pranimet në spital po zvogëlohen gjithashtu, 32,454 njerëz u shtruan në spital me simptoma, 357 më pak se të martën.

Lexo edhe :  Vrasja e dy shqiptarëve - Si u ekzekutuan babë e bir në Athinë dhe pista ku po hetohet

Lombardia, Veneto dhe Campania janë rajonet që regjistruan rritjen më të madhe të rasteve në 24 orët e fundit, me përkatësisht 3,425; 2,782 dhe 1,842 pozitive. Pasojnë Lazio (1,791) dhe Puglia (1,668).


Etiketa: , , ,

Pas