Aktualitet

Itali/ Maskat filtrante kushtojnë deri 5 mijë euro, nën hetim 20 persona


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:14 - 27/02/20 |
mapo.al

Autoritetet financiare italiane kanë identifikuar dhe vendosur nën hetim mbi 20 vetë në në rajonet Liguria, Lombardi, Marche, Campania e Calabria të akuzar për mashtrim tregtar.


Duke përfituar nga preokupimi publik i infektimit me koronavirus ata përfitonin duke tregtuar maska filtrante me simbolin “Claims” që sipas tyre garantonin mbrojtjen totale nga kronavirus. Çmimi i një maske të tillë ishte mbi 5 mijë euro, shkruajnë mediat fqinje.


Operacioni i Financës Italiane është shtrirë në të gjithë territorin italian duke sekuestruar maskera, filtrues ambienti, artikuj për mbrojtjen e rrugëve të frymëmarjes etj që shiteshin me çmime spekulative . Autoritetet në Itali thanë se edhe thënia e tregtarëve se këta maska garantojnë mbrojtje totale nga koronavirusi është mashtrim.1Etiketa: , , ,

Pas