Aktualitet

Italia hap kufijtë me 14 vende jashtë Schengen-it, por jo me Shqipërinë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:12 - 30/06/20 |
mapo.al

Italia zgjedh të zbatojë vendimin e BE-së për hapjen e kufijve. Prej ditës së nesërme lejohet lëvizja e lirë me 14 vendet extra-Schengen, por nuk bën pjesë Shqipëria.


Lajmi konfirmohet nga ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza.


Italia lejon prej ditës së nesërme hyrjen në territorin italian të të gjithë atyre qe udhëtojnë nga vende extra Schengen për motive studimi.Motivi i studimi i bashkohet 3 motiveve të tjera; për punë, për kujdes shëndetësor e për urgjencë absolute.
Shqiptarët mund të udhëtojnë sot vetëm drejt Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Turqisë, pasi të gjitha vendet e tjera kanë mbyllur kufijtë.1


Etiketa: ,

Pas