Aktualitet

Italia pritet që të zgjasë masat kufizuese deri në muajin maj

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:42 - 10/04/20 |
mapo.al

Kryeministri italian Xhuzepe Konte pritet të njofrojë vendin për një zgjatje të masave kufizeuese deri në maj. Konte pati një bisedë telefonike me përfaqësuesit e bashkimit italian të enjten e 9 prillit dhe shpjegoi se vendi nuk ishte ende gati për të lehtësuar kufizimet, tha Christian Ferrari, presidenti i sindikatës së punës CGIL në rajonin verilindor të Venetos, i cili ishte i pranishëm në thirrje, për CNN.


Sipas Ferrari, Konte tha që zgjatja do të vazhdonte deri më 3 maj me vetëm disa përjashtime të bizneseve që lejoheshin të rihapeshin pak më shpejt. Konte vazhdoi t’u tregojë përfaqësuesve të sindikatës se kjo ishte mënyra e vetme për të mbrojtur shëndetin publik në Itali.


Kryeministri italian pritet t’i drejtohet vendit të premten, tha një burim zyrtar i qeverisë për CNN. Burimi nuk pranoi të komentojë nëse Konte do të njoftonte një zgjatje të masave të bllokimit.


Italia është vendi më i prekur në botë nga koronavirusi pasi shënon 18,279 viktima dhe 143,626 të infektuar.Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas