Aktualitet

Izolimi i tretë nga Covidi – Mijëra parisienë largohen nga kryeqyteti francez


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:29 - 19/03/21 |
mapo.al

Me mijëra qytetarë kanë nisur të largohen nga Parisi në orët e para të mëngjesit të sotëm, pak orë para se të  hyjë në fuqi bllokimi i tretë.


Nga pamjet e publikuara shihet se stacionet e trenave janë të mbushura plot, me njerëz që duan të largohen.


Trenat që niseshin nga stacioni i Parisit me destinacion në Britani dhe në jug-perëndim ishin të mbushur me njerëz pas një numri të madh rezervimesh të enjten vonë, menjëherë pasi kryeministri Jean-Castex njoftoi bllokimin e ri.Një zëdhënës i ndërmarrjes hekurudhore kombëtare të Francës tha se rezervimet e trenave për disa destinacione kishin arritur 100%, nga 60-70% të premten e kaluar.
1
Etiketa: , , ,

Pas