Shëndeti

Ja çfarë sëmundjesh ju sjell qëndrimi gjatë ulur në karrige


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:13 - 07/04/18 |
mapo.al

Qëndrimi ulur për orë të tëra është i rrezikshëm për shëndetin dhe mund të çojë në sëmundje të llojeve të ndryshme.


Të rrezikuar janë ato që punojnë në zyra dhe qëndrojnë 8 orë të ulur.


Ja cilat janë dëmet shëndetësore që shkakton qëndrimi ulur:Deformimi në shpinë
Shpina e njeriut ka një formë S për t’i bërë ballë stresit. Megjithatë, kur ulemi, forma S kthehet në C. Kjo çon në rënien në një pozicion të panatyrshëm nëse nuk keni abdominale të trajnuara mirë. Tensioni transferohet në legen dhe kolonën vertebrale, duke shkaktuar një rritje të presionit mbi disqet ndërvertebrore. Përpjekja e vazhdueshme shkakton mbylljen e rruazave të qafës së mitrës dhe mund të çojë në ulje të rrjedhjes së gjakut në tru.Sistemi kardiovaskular

Një nga pasojat më serioze të qëndrimit ulur është rreziku i sëmundjes kardiovaskulare. Kur e kalojmë ditën ulur dobësohen muskujt dhe përkeqësohet qarkullimi i gjakut. Mungesa e aktivitetit fizik është një nga arsyet kryesore për aterosklerozën e hershme (një akumulim i pllakave të kolesterolit në enët e gjakut që kalojnë në zemër). Një studim i thellë i mbi 17.000 njerëzve në 13 vjet ka treguar se njerëzit me këtë stil jetese kanë një rrezik 54% më të madh të vdekjes nga sulmi në zemër sesa ata që janë më aktivë.

Venat me variçe

Njerëzit që kalojnë shumicën e ditës duke qëndruar ulur në një tavolinë vuajnë nga qarkullimi i dobët i gjakut në gjymtyrët e poshtme që mund të shkaktojnë venat me variçe. Përveç kësaj për shkak të predispozicionit trashëgues, venat me variçe mund të favorizohen nga periudha të gjata të kaluara në këmbë. Gjithashtu duhet të shmanget qarkullimi i dobët i gjakut sepse mund të çojë në zhvillimin e mpiksjes së gjakut.

Lexo edhe :  Çikorja e egër – Si ta përdorni për shëndetin e stomakut dhe zemrës

Obezitet

Mbipesha është një nga pasojat më të këqija të qëndrimit ulur për orë të tëra. Kur qëndrojmë ulur për një kohë të gjatë, metabolizmi ngadalësohet dhe trupi djeg më pak kalori, duke akumuluar yndyrën. Sapo të uleni, trupi zvogëlon procesin e djegies së yndyrës me 90%, niveli i insulinës bie dhe presioni i gjakut rritet. Në një punë që qëndroni në këmbë, trupi juaj djeg deri në 35% më shumë kalori sesa në një punë ku qëndroni ulur.

Muskujt dhe eshtrat

Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë kombinuar me mungesën e aktivitetit fizik mund t’i bëjë muskujt e trupit të dobët dhe të butë. Më të prekurit janë muskujt e barkut dhe mollaqet. Një tjetër pasojë e mundshme është osteoporoza. Eshtrat nuk e ndjejnë për momentin qëndrimin ulur, por ata mund të humbasin forcën gjatë kohës, duke u bërë më poroze dhe më të brishta.

Sistemi i tretjes

Një ditë e vetme duke qëndruar ulur çon në një konsum të reduktuar të insulinës nga qelizat. Si rezultat, ju rrezikoni diabetin dhe sëmundjet e tjera metabolike, përveç kapsllës kronike dhe, në raste ekstreme, hemorroidet.

Plakje

Telomeret ndodhen në skajet e kromozomeve dhe i mbrojnë ata nga dëmtimi dhe bëhen më të shkurtër gjatë procesit të plakjes. Është treguar se një mënyrë jetese joaktive bën që telomeret të shkurtohen shumë më shpejt.

 

1


Etiketa: , , , , , , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas