Shëndeti

Ja pse duhet të bëni dush çdo ditë edhe pse në izolim

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:46 - 08/05/20 |
mapo.al

Jemi rritur me idenë se nuk duhet të bëjmë dush çdo ditë, për disa arsye. Edhe pse rreth dy të tretat e amerikanëve bëjnë dush çdo ditë (në të kundërt, gjysma e të gjithë njerëzve në Kinë lahen vetëm dy herë në javë), pastrimi, veçanërisht me sapun antibakterial dhe ujë të nxehtë, mund të vijë me një çmim.


See the source image


Sipas Harvard Health, sapuni antibakterial mund të shkatërrojë bakteret “e mira” dhe të inkurajojë rritjen e organizmave më pak miqësorë, ndërsa uji i nxehtë gjithashtu mund të heqë të ashtuquajturat mikroorganizmat “normale” që krijojnë antitrupa mbrojtës dhe i japin sistemeve tona imune një nxitje të mirëpritur.


See the source image


Por në këto kushte karantine dushi është i nevojshëm për të ulur ankthin. Mes krizës, shumë amerikanë po përjetojnë nivele të rritura të ankthit dhe depresionit. Jo vetëm që një dush ditor ndihmon në krijimin e një rutine të njohur, por që plasaritja e ujit të ngrohtë (ose edhe të ftohtë) gjithashtu mund të ketë një ndikim në mënyrën se si ndiheni.

Sipas Psikologjisë Sot, studiuesit në Virxhinia zbuluan se banjot me ujë të ftohtë mund të ndihmojnë me depresionin, pasi temperatura e ulët aktivizon sistemin nervor simpatik dhe rrit lëshimin e norepinefrinës në tru.

See the source image
Nëse e keni të vështirë të mbani një regjim stërvitje pa qasje në hapësirat në natyrë ose palestrën, një banjë e ngrohtë mund të sigurojë përfitime të ngjashme. Ashtu si ushtrimi, uji i ngrohtë mund të zvogëlojë inflamacionin dhe të rrisë nivelin e oksidit nitrik në gjak, duke ulur presionin e gjakut.
See the source image


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas