KMR

Qytetet me pemët më fantastike të Krishtlindjeve…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 00:20 - 08/12/21 |
mapo.al

Zbukurimet nëpër rrugët e qyteteve janë të parat që sjellin atmosferën e festave të dimrit, të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.


Veç dritave të panumërta, qytetet vendosin edhe nga një pemë të madhe në qendër.
Në Tiranë zbukurimet nisën të vihen që në nëntor, ndërkohë që edhe qytetet e tjera të Shqipërisë nuk kanë mbetur prapa, shpesh duke konkurruar kryeqytetin dhe njëra-tjetrën.

Por nëpër botë gjen qytete që e kanë çuar përtej imagjinatës, me pemë Krishtlindjesh nga më fantastiket.


Poshtë mund të ndiqni disa prej tyre ndër vite….


Galeria Lafayette, Paris, FrancëPema në Taipei, Tajvan

Gubbio në Itali ka dekoruar gjithë faqen e kodrës

Në Floridan e ngrohtë është Sandi prej rëre, në Palm Beach

Në Rio De Janeiro pema është lundruese, e ndërtuar mbi një anije mallrash

Në Lituani, pema është 27 metra e lartë dhe ka 5 kilometra me drita

Qendra Rockefeller, Nju Jork

Në kryeqytetin e Meksikës është një nga pemët më të larta në botë

14


Etiketa: , , , ,

Pas