Bota

Ja si duket komunizmi


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:26 - 13/08/19 |
mapo.al

Nga Timo Lokoschat, BILD


Gjak dhe ulërima. Polici civil kinez i shtyp kokën me gju një djali të ri mbi një dysheme betoni. Pas 44 sekondash përfundon videoja e shpërndarë gjerësisht në internet. Se çfarë ndodh me personin e arrestuar, nuk dihet. Kjo është një nga shumë skena të tmerrshme nga Hong Kongu, ku Partia Komuniste kineze po demonstron brutalisht fuqinë e saj për javë të tëra.


Ndërsa edhe tek ne është bërë në modë që të ëndërrojnë pak për komunizmin, rinia e Hong Kongut aktualisht po lufton me jetën e saj kundër tiranisë kineze.

Jo të gjithë ata që flirtojnë me idetë e Marksit dhe Engelsit kanë në mendje metoda të dhunshme. Por ndoshta keni lexuar ndonjë libër historie: Sa herë që doktrina komuniste vihet në zbatim- në shekullin e 20 apo 21-të- ajo gjithmonë përfundon si kjo video në mbarë botën pa asnjë përjashtim. Dhe zakonisht shumë më keq.Lexo edhe :  Protesta? - Basha me kandidatët: Gjëja më e thjeshtë, por s'është momenti

Por ky nuk është në të vërtetë komunizëm, kundërshtojnë shpesh marksistët këtu në Perëndim.


E vërtetë, nga njëra anë sistemi ekonomik kapitalist shtetëror i Partisë Komuniste kineze ka të bëjë pak ose aspak me atë që imagjinohej dikur në teori.

Nga ana tjetër: kur ka ekzistuar ndonjëherë komunizmi ‘i duhur’? Në Bashkimin Sovjetik? Në Gjermaninë Lindore? Në Kubë? Në Venezuelë? Nikaragua? Kamboxhia? Bolivi? Laos? Somali? Shqipëri? Korenë e Veriut?

Ka ide që nuk duhen lejuar të zbatohen kurrë në praktikë. Komunizmi dhe paraardhësi i tij, socializmi, nuk janë me siguri një prej tyre.

Sa prova të tjera në terren duhet të bëjmë derisa qarqet e fundit të kuptojnë se ideja e ndërtimit të një shoqërie socialiste përfundon gjithmonë në dhunë, shtypje dhe varfëri?

Studentët e rinj nga Hong Kongu janë më realistë për këtë. Ata e dinë se nga çfarë kërcënohen, kur Partia Komuniste kineze e forcon pushtetin e saj: jo nga parajsa, por nga ferri në tokë.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas