Kryesore

Ja si ndikon në shëndet ndarja nga njeriu i zemrës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:20 - 13/01/22 |
mapo.al

Ndarja nga partneri është një fenomen që ndikon jo vetëm në gjendjen shpirtërore të një partneri të caktuar, por gjithashtu është një ndikuese në fizikun e secilit.


Përtej asaj që kalon një njeri nga ana psikologjike, trupi gjithashtu pëson një ndryshim shumë të madh dhe këtë e kuptoni nëpërmjet shenjave të caktuara:


“Lufta” është përgjigjja primitive dhe e lindur e trupit tonë që e përgatit atë në rast të një kërcënimi ose sulmi ndaj mbijetesës sonë.Ky reagim natyral jo vetëm që shkaktohet nga rrethanat fizike; ajo gjithashtu mund të shkaktohet nga trauma emocionale ose mendore. Kjo perceptohet si një stres dhe trupi nuk e dallon nëse stresi vjen në formën e një zemre të thyer ose një luani që e ndjek.

Lexo edhe :  Bimët mjekësore më të mira për shëndetin e trurit dhe gjithë organizmitPagjumësia: Duhet të fajesoni hormone për këtë. Shenjë dalluese e shqetësimit mendor është simptomat fizike të ndryshimeve që ndodhin në oraret e gjumit dhe oreksit.Nevoja për ushqime jo të shëndetshme: Një studim i vitit 2011 tregoi se kur jeni duke kaluar nëpër një ndarje dhe keni humbur dikë që dikur ishte pjesë e rëndësishme e jetës suaj, ato ndjenja do të regjistrohen si dëshira. Është interesante se pjesët e trurit që preken janë të njëjtat që stimulojnë dhe dëshirën për ushqime të caktuara.

Dobësimi i sistemit imunitar: Nga“thyerja” e zemrës trupi juaj reagon duke mbyllur disa pjesë të sistemit imunitar që ndihmojnë në luftimin e viruseve. Kështu jeni më të rrezikuar nga sëmundjet e ndryshme.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas