Aktualitet

Jack Ma, miliarderi që përpiqet të ndalë Covid-19

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:15 - 02/05/20 |
mapo.al

Njeriu më i pasur në Kinë hapi llogarinë e tij në Twitter muajin e kaluar, në mes të shpërthimit të Covid-19. Deri më tani, çdo postim i tij i është kushtuar fushatës së tij të pakrahasueshme për të ofruar furnizime mjekësore pothuajse në çdo vend të botës.


“Një botë, një luftë! Së bashku, ne mund ta bëjmë këtë!” ka shkruar Jack Ma.


Sipërmarrësi i miliarderëve është forca shtytëse që qëndron pas një operacioni të gjerë për të dërguar furnizime mjekësore në më shumë se 150 vende deri më tani, duke dërguar maska për fytyrën dhe ventilatorë në shumë vende. Por kritikët e Ma dhe madje disa prej përkrahësve të tij nuk janë të sigurt se çfarë po bën ai. A është kjo një nismë e guximshme për miliarderin, apo po përdoret nga Partia Komuniste në Kinë për qëllime propagande.


Sipas kritikëve ai duket se po ndjek rregullat diplomatike të Kinës, veçanërisht kur zgjedh vendet që duhet të përfitojnë nga dhurimet e tij, por forca e tij në rritje mund të bëjë që ai të ketë shumë njerëz xhelozë mes udhëheqësve politikë të Kinës. Askush tjetër përveç Ma-s entuziast nuk është i aftë të dërgojë furnizime direkt për ata që kanë nevojë për to.


Duke filluar nga marsi, fondacioni Jack Ma dhe fondacioni Alibaba i lidhur me të, filluan furnizimet ajrore në Afrikë, Azi, Evropë, Amerikën Latine dhe madje edhe në zona me ndjeshmëri politike përfshirë Iranin, Izraelin, Rusinë dhe SHBA. Ma ka dhuruar gjithashtu miliona për hulumtimin e vaksinës koronavirus dhe një manual i ekspertizës mjekësore nga mjekët në provincën e tij të lindjes Zhejiang është përkthyer nga kinezisht në 16 gjuhë.

“Ai ka aftësinë,paratë dhe fuqinë ngritëse për të marrë një aeroplan kinez furnizimi nga Hangzhou për të zbritur në Addis Ababa, ose kudo ku duhet të shkojë. Kjo është logjistikë; kjo është ajo që kompania e tij, njerëzit e tij dhe provinca e tij bëjnë,” shpjegon biografi i Ma, Duncan Clark.

Një fytyrë miqësore

Jack Ma është i famshëm pasi është mësuesi më karizmatik në Angli që krijoji kompaninë më të madhe të teknologjisë në Kinë. Alibaba tani njihet si “Amazon i Lindjes”. Ma e filloi kompaninë brenda apartamentit të tij të vogël në qytetin bregdetar kinez Hangzhou, në vitin 1999. Që nga ai vit Alibaba është rritur për t’u bërë një nga lojtarët kryesorë në ekonominë e dytë më të madhe në botë. Vetë Ma vlen më shumë se 40 bilion dollarë.

Zyrtarisht, ai u tërhoq si kryetar i Alibaba në vitin 2018. Ai tha se do të përqendrohej në filantropi. Por Ma mbajti një vend të përhershëm në bordin e Alibaba. Shoqëruar me pasurinë dhe famën e tij, ai mbetet një nga burrat më të fuqishëm në Kinë. Duket se dhurimet e Ma janë duke ndjekur udhëzimet e Partisë. Nuk ka asnjë dëshmi se ndonjë nga donacionet e fondacionit Jack Ma dhe Alibaba ka shkuar në vendet që kanë lidhje zyrtare me Tajvanin, fqinjin e Kinës dhe rivalin diplomatik. Ma njoftoi në Twitter se po dhuronte për 22 vende të Amerikës Latine.

Shtetet anëtare me Tajvanin, por që gjithashtu kanë bërë thirrje për furnizime mjekësore nga Honduras deri në Haiti, janë ndër dhjetëra vendet që nuk duket se janë në listën e 150 vendeve. Me përjashtim të dërgesave problematike në Kubë dhe Eritrea, të gjitha dërgesat e fondacioneve të dërguara nga Kina duket se janë pritur me mirënjohje. Ky sukses po i kushton Ma vëmendje edhe më pozitive se zakonisht. Media shtetërore e Kinës ka përmendur Ma pothuajse aq shpesh sa udhëheqësi autokratik i vendit, Xi Jinping. Është një krahasim i pakëndshëm.

Ndërsa Ma thith lavde, Xi përballet me pyetje të vazhdueshme se si ai trajtoi fazat e hershme të virusit dhe ku, saktësisht, filloi shpërthimi. Qeveria kineze ka shpërndarë ekipe mjekësore dhe dhurime të furnizimeve për një numër të madh të vendeve me goditje të forta, veçanërisht në Evropë dhe Azinë Jug-Lindore. Kina është akuzuar për dërgimin e furnizimeve të gabuara në disa vende. Në disa raste, testet që dërgoi ishin duke u keqpërdorur, por në të tjera, furnizimet me cilësi të ulët s dhe donacionet u kthyen mbrapa. Në të kundërt, dërgesat e Jack Ma kanë rritur vetëm reputacionin e tij.

Por a po rrezikon Ma një reagim nga Pekini?

Xi Jinping nuk njihet si dikush që i pëlqen të ndajë famën e tij. Vitet e fundit, një spirancë e njohur e lajmeve dhe disa sipërmarrës të tjerë miliarderë janë “zhdukur” të gjithë për periudha të gjata. Disa, duke përfshirë ankorimin e lajmeve, përfundojnë të vuajnë dënimet me burg.

“Ka thashetheme që Jack Ma u tërhoq në vitin 2018 nga të qenit kryetar i Grupit Alibaba, sepse ai u pa si një sipërmarrës i shtëpisë, popullariteti i të cilit do të eklipsonte atë të Partisë Komuniste”, shpjegon Ashley Feng, bashkëpunëtor i kërkimit në Qendrën për Siguri të Re Amerikane në Washington DC. Në të vërtetë, Ma habiti shumë kur papritmas njoftoi pensionin e tij në vitin 2018. Ai ka mohuar thashethemet e vazhdueshme se Pekini e detyroi të dilte nga pozicioni i tij.

Miliarderi kinez u takua me Presidentin e zgjedhur të atëhershëm Donald Trump në Trump Tower, me sa duket për të diskutuar tregtinë Sino-SHBA. Presidenti kinez nuk u takua me Trump deri disa muaj më vonë. Teknikisht, Ma nuk është një i huaj komunist. Ai është kapitalisti më i pasur i Kinës, por në të vërtetë ka qenë anëtar i Partisë Komuniste që nga vitet 80, kur ishte student në universitet.

Ma ka pasur gjithnjë një marrëdhënie të ndërlikuar me Partinë, duke thënë se qëndrimi i Alibaba ndaj Partisë ishte “të dashurohej me të por jo të martohej me të”. Edhe nëse Ma dhe themelet e lidhura me të po marrin vendime pa bekimin paraprak të Pekinit, qeveria kineze me siguri ka bërë atë që mundet për të përfituar nga bujaria e Ma.

Ambasadorët kinezë shpesh janë në dispozicion në ceremonitë e aeroportit për të marrë furnizimet mjekësore të dërguara nga Ma, nga Sierra Leone në Kamboxhia. Kina ka përdorur gjithashtu madhështinë e Ma në kritikat e saj ndaj Shteteve të Bashkuara.

“Departamenti i Shtetit tha se Tajvani është një mik i vërtetë pasi dhuroi 2 milion maska,” njoftoi Ministria e Jashtme kineze në fillim të prillit.

Ndoshta Ma mund të ngrihet mbi ato që u ndodhin të tjerëve që u tërhoqën nga Partia. Kina mund të ketë nevojë thjesht për një figurë popullore globale kineze, aq shumë sa Ma ka bërë atë që askush tjetër nuk mund: ta bëjë veten të domosdoshëm. Duncan Clark argumenton se Ma tashmë kishte një vend në tryezën e lartë të Kinës për shkak të shifrave ekonomike të Alibabës. Sidoqoftë, familjariteti i tij me emrin e madh ndër liderët botëror e bën atë edhe më të vlefshëm për Pekinin pasi Kina përpiqet të rregullojë imazhin e saj të prishur.

“Ai ka demonstruar aftësinë me miqësi të shumta jashtë shtetit, për të fituar miq dhe për të ndikuar tek njerëzit. Ai është Dale Carnegie i Kinës dhe sigurisht, ne kemi parë që kjo ka irrituar deri diku qeverinë kineze, por tani është pothuajse një situatë e njëjtë për të gjithë“, thotë Clark.

Nuk ka dyshim se reputacioni më i gjerë i Kinës po përfiton nga puna bamirëse e Ma dhe sipërmarrësve të tjerë të pasur kinezë. Donatorët kinezë po marrin përsipër atë rol me këtë virus.

Pra, nuk është koha e duhur që Pekini të qëndrojë në rrugën e Jack Ma.

“E dini, kjo është një krizë e madhe për botën tani. Por natyrisht, është gjithashtu një krizë për marrëdhëniet e Kinës me pjesën tjetër të botës. Kështu që ata kanë nevojë për këdo që mund të ndihmojë në zbutjen e disa prej këtyre presioneve,” përfundon Duncan Clark. /BBC/


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas