Aktualitet

Javën që vjen, 65 vëzhgues të OSBE-së do të zbarkojnë në Shqipëri


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:41 - 16/04/21 |
mapo.al

65 vëzhgues të OSBE-së do të zbarkojnë javën e ardhshme në Shqipëri për të ndjekur nga afër procesin e zgjedhjeve më 25 Prill.

Azay Guliyev, Shefi i Delegacionit të Azerbajxhanit dhe Nënkryetari i PA-së së OSBE-së, do të shërbejë si Koordinator Special dhe drejtues i misionit vëzhgues afatshkurtër të OSBE-së, pas emërimit nga Kryetari i Përgjithshëm i Zyrës, Ministri Suedez për Punë të Jashtme Ann Linde.


“Ne po presim me padurim të punojmë ngushtë me partnerët tanë të kahershëm, Zyrën e OSBE-së për Institucionet Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut dhe Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës dhe të japim kontributin tonë në shoqërimin e rrugës demokratike të Shqipërisë”, tha Guliyev.

“Këto zgjedhje janë një mundësi e rëndësishme për Shqipërinë për të demonstruar angazhimin e saj për zhvillimin demokratik dhe reformën”.Lexo edhe :  Pas SHBA, OSBE përgëzon Ramën për fitoren: Urime, pres forcimin e bashkëpunimit

Presidenti Lord Peter Bowness ka emëruar Reinhold Lopatka, Kryetar të Komitetit të Përkohshëm Kundër Terrorizmit dhe Përfaqësues Special për Azinë Qendrore, për të udhëhequr delegacionin vëzhgues të OSBE-së.


“Unë jam shumë krenar që jemi në gjendje të vendosim në një numër të madh pavarësisht nga sfidat që rrjedhin nga pandemia. Unë do të doja të falënderoja të gjithë kolegët e mi vëzhgues për përkushtimin e tyre dhe gatishmërinë e tyre për t’iu përgjigjur ftesës së Shqipërisë për të vëzhguar këto zgjedhje të rëndësishme”, tha Lopatka.

“Vëzhguesit tanë do të ndjekin të gjitha udhëzimet përkatëse dhe do të marrin të gjitha masat paraprake për të siguruar sigurinë tonë, si dhe sigurinë e njerëzve që takojmë.”

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas