Mapo Letrare

 Jo vetëm trupin tim të zhveshur
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:08 - 16/05/20 |
GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ 

Poezi nga Marquez, Joyce dhe Kalho  


DO T’I VLERËSOJA


Do t’i vlerësoja gjërat jo për ato që ia vlejnë, por për ato që nënkuptojnë.Do flija pak, do ëndërroja më shumë.


E di që për çdo minutë mbyllim sytë


humbasim 60 sekonda dritë çokollate.

Nëse Zoti më dha një copëz të jetës,

veshur me rroba të thjeshta, do të shtrihesha në diell

dhe do ta lija jo vetëm trupin tim të zhveshur

por edhe shpirti im.

Zoti im, nëse do të kisha një zemër, do ta shkruaja urrejtjen time mbi akull

dhe do të prisja që dielli të lindte.

Unë do të pikturoja yjet me një ëndërr të Van Goghut.

me një poezi të Benedettit, një këngë nga të Serrat

do të ishte serenata ime deri në Hënë.

Do t’i lagja trëndafilat me lotët e mi

të ndieja dhimbjen e gjembave

dhe puthje rubin e petals.

Zoti im, nëse do të kisha ende një copëz të jetës

Nuk do ta linja një ditë të vetme

pa u thënë njerëzve që i dua, i dua njerëzit.

Unë do të bindja çdo burrë dhe çdo grua

të cilët janë të preferuarit e mi

dhe do të jetoja në dashuri me dashuri.

Dhe do t’u tregoja burrave se sa të gabuar janë

kur mendojnë se ndalojnë së dashuruari

kur plaken pa e ditur se plaken

kur pushojnë së dashuruari.

Do t’i jepja çdo fëmije krahë

por do ta lija që  të mësonte të fluturonte vetëm.

Të vjetrit do t’i mësoja atë vdekje

që nuk vjen me pleqëri por me harresë.

Kam mësuar shumë gjëra nga ju, nga burrat …

Mësova se të gjithë në botë

ata duan të jetojnë në majë të malit

pa e ditur atë se lumturia e vërtetë

është mënyra sesi ngjitesh në shpatin.

Mësova se kur një fëmijë prek,

për herë të parë, me grushtin e tij të vogël,

gishti i babait të tij do ta mbajë atë të

burgosur përgjithmonë.

Mësova se një burrë

ka të drejtë të shikojë një burrë tjetër

nga lart poshtë, vetëm kur e ndihmon që ai  të ngrihet.

Ka shumë gjëra që unë i kam qenë në gjendje t’i mësoja nga ju

por me të vërtetë nuk do të më ndihmojë shumë

sepse kur të shikojnë në këtë valixhen time,

për fat të keq do të vdes.

 

NËSE NJË DITË DO TË KESH DËSHIRË  TË QASH

Nëse një ditë do të kesh dëshirë të qash, telefonomë:

Nuk premtoj të të bëj të qeshësh por mund

të qaj me ty

Nëse një ditë do mund të ikësh,

mos hezito të më telefononosh:

Unë nuk të premtoj të kërkoj të qëndrosh,

por mund të vi me ty …

Nëse një ditë nuk do të flasësh me askënd:

më telefono: do të heshtim …

Por nëse një ditë ti më telefonon

dhe unë s’të përgjigjem,

eja duke vrapuar tek unë:

sepse sigurisht do të kem nevojë për ty !.

 

 

JAMES JOYCE 

ËSHTË KJO ZEMËR QË RREH AFËR ZEMRËS SIME

Kjo zemër që fluturon pranë zemrës sime

Shpresa ime dhe e gjithë pasuria ime është,

Të pakënaqur kur ndahemi

Dhe e lumtur mes puthjes dhe puthjes;

Shpresa ime dhe të gjitha pasuritë e mia – po!

Dhe gjithë lumturinë time.

Për atje, si në disa folemyshkëllore

Wrens do të mbajnë thesare të ndryshme,

I vura ato thesare që zotëroja

Sikur sytë e mi kishin mësuar të qanin.

A nuk do të jemi aq të mençur sa ata

Megjithëse dashuria jeton por një ditë?

 

FRIDA KALHO

ME NJË BUKURI MARRAMENDËSE

Pushova  së numëruari herët kur,

arrita në rreshtin e dytë,

Anulova  dhe rishkrovaj përsëri gjithçka.

Po kërkoja një fillim efekti,

diçka poetike dhe të vërtetë në të njëjtën kohë,

diçka të grandioze, por në sy.

Nuk pata sukses.

Pastaj e kuptova,

duke kujtuar atë që s’e kisha dija kurrë:

që për zemrat e mëdha

që vdesin në trup

por që vazhdojnë ta rrahin në frymëmarrjen e natës,

nuk ka kanone apo bukuri të rregullta,

harmoni të jashtme,

por bubullima dhe stuhi shkatërruese

që çojnë në ndriçimin e një luleje,

të fshehur,

me një bukuri të egër.

 

TI MERITON NJË DASHURI

Ti meriton një dashuri që të do të shprishur,

me gjithçka dhe arsyet që të bëjnë të çohesh shpejt,

me gjithçka dhe demonët që nuk do të të lënë të flesh.

Ti meriton një dashurinë që të bën të ndjehesh e sigurt,

në gjendje të hash botën kur ajo ecën pranë teje,

se ndjen që përqafimet tuja janë perfekte për lëkurën e saj.

Ti meriton një dashuri që dëshiron të kërcejë me ty,

që e gjen parajsën sa herë që shikon në sytë e tu,

që nuk mërziten kurrë, së lexuri shprehjet e tua.

Ti meriton një dashuri që të dëgjon kur ti këndon,

që të mbështet kur ti bën qesharake,

që respekton qenien tënde të lirë, që të shoqëron gjatë fluturimit tënd,

që nuk ka frikë se mos bjerë.

ti meriton një dashuri që t’i fshin gënjeshtrat

që ti sjellë ëndrra, kafeja dhe poezia.

 

UNË JU JAP PARAJSËN

 

A është e lejueshme të shpiken folje të reja?

Dua t’ju jap një:

Unë të qielloj

kështu që krahët e mi

mund të tendosen pafundësisht,

për të të dashuruar pa kufij

 

UNË TË QIELLOJ

A është e lejueshme të shpiken folje të reja?

Dua t’ju dhuroj një:

Unë të qielloj,

kështu që krahët e mi

mund të tendosen pafundësisht,

për të dashuruar pa kufi.

/Përktheu Fazlli Haliti/

 


Etiketa:

Pas