Aktualitet

Johnson, gati të largohet nga bisedimet e Brexit: S’ka marrëveshje me BE, nëse frenohet pavarësia e Britanisë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:20 - 07/12/20 |
mapo.al

Boris Johnson sinjalizoi të shtunën se është gati të tërhiqet nga bisedimet për Brexit nëse Bashkimi Europian nuk heq dorë nga kërkesat “qesharake” që do të frenojnë pavarësinë e Britanisë së Madhe.Mediat britanike raportojnë se kryeministri i ka thënë të dërguarit kryesor, Lord Frost se ai nuk do të nënshkruajë asnjë marrëveshje që lidh Britaninë me ligjet e ardhshme të Brukselit.


Negociatat midis Lord Frost dhe homologut të tij në BE, Michel Barnier, ishin në “fije të perit”  mbrëmjen e së shtunës pasi u penguan për të drejtat e peshkimit dhe të ashtuquajturën “fushë të barabartë loje”.
Dhe Barnier u tha ambasadorëve të 27 vendeve anëtare në një takim në Bruksel mëngjesin e së dielës se raportet që ishin bërë për të drejtat e peshkimit ishin “plotësisht të pavërteta”.Ministrat e kabinetit  u mblodhën duke këmbëngulur se Johnson nuk ka frikë të dalë nga Brexit, pa një rregullim në fuqi deri më 1 janar.


Por një dosje 34 faqe,  e cilësuar “sekret zyrtar” dhe e shkruar në shtator, zbuloi se No10 po harton një listë të krizave “të rastit më të keq” që mund të mbingarkojnë kombin edhe në një Brexit pa marrëveshje.

Këto përfshijnë një mungesë të furnizimit me ilaçe dhe mungesë të karburantit, rritjen e çmimeve të ushqimit, çrregullimin publik dhe rritjen e rrezikut të terrorizmit, përplasjet me peshkarexhat e BE-së dhe mosmarrëveshjet dhe tarifat kufitare.

Lexo edhe :  Varhelyi i përgjigjet kritikave të Ramës: BE s'e ka harruar Shqipërinë

Memorandumi tregon se disa ministra të kabinetit mbeten nervozë për ndikimin e mosmarrëveshjes në Britani, ndërsa po luftohet me ekonominë e shkatërruar gjatë pandemisë.

Zyrtarët britanikë u shtangën nga një forcim i qëndrimit negociues të BE javën e kaluar dhe goditën presidentin Francez Emmanuel Macron për kërcënimin e vetos në çdo marrëveshje që dëmton interesat franceze; ai gjithashtu dëshiron që çdo marrëveshje pas Brexit të përfshijë fuqinë për të vendosur tarifa nëse Britania e Madhe nuk i përmbahet rregullave të BE për çështje të tilla si të drejtat e punësimit dhe mjedisi.

Sipas “The Times”, Angela Merkel dhe presidenti Macron janë bërë së bashku për t’i bërë një ofertë përfundimtare Boris Johnson, e cila duket se zbut kërkesat për të ashtuquajturën “fushë loje të barabartë”.

Nga ana tjetër thuhet se është dorëzuar me një paralajmërim nga Macron, se ai është në prag të braktisjes së bisedimeve në mënyrë që Franca të përgatitet pa marrëveshje.

Irlanda, e cila ka më shumë për të humbur nga një Brexit pa marrëveshje, dje u bëri thirrje të dy palëve që të vazhdojnë të flasin, dhe një aleat i ngushtë i presidentit Macron pranoi që zonja Merkel po bën presion për marrëveshje.

1


Etiketa: , , , ,

Pas