KMR

Fauna e pasur e parkut kombëtar të Shebenikut, ja çfarë kapën kamerat ‘kurth’ natën në pyll…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:19 - 05/10/18 |
mapo.al

Meqenese 4 Tetori ishte Dita Botërore e Kafshëve ju sjellim një kolazh fotosh nga Parku Kombetar “Shebenik-Jabllanicë”, të realizuara nga monitorimi me kamera “kurth”…


Dhelpra, çakall, kunadhe, por edhe derra të egër apo dhe ari të murmë, janë disa nga kafshët që për fat ka aritur të ruaj fauna e këtij parku.


Dita Botërore e Kafshëve, fillimet e saj i ka në vitin 1931 në Firence të Italisë, ku në një konventë të ekologjistëve të asaj kohe u vendos si 4 tetori dita botërore e kafshëve.


ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage


 


Etiketa: , , ,

Pas