Aktualitet

Kajmaku fiton sërish tendera, Veliaj i jep 4 mln lekë edhe pse është në kërkim


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:20 - 19/05/20 |
mapo.al

Ndonëse ish-kryetari i Bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku, është prej kohësh kërkim biznesi i familjes vazhdon të fitojë tendera nga fondet publike. Më i fundit është ai i publikuar në buletinin e Prokurimeve Publike të datës 6 prill.


Kompania Kajmaku ka marrë pjesë në tenderin e hapur në mars me një fond limit prej 6.2 milionë lekësh. Ndërsa është shpallur fitues me ofertën prej 4 milionë lekësh të ofruar për të tre lotet.


Gara për blerjen e plehrave kimike, furnitura veterinare, farera, fidanë e të tjera produkte agrokulturor në fakt është hapur nga Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit, institucion i Bashkisë së kryeqytetit.Agim Kajmaku është në kërkim prej nëntorit të vitit të shkuar, pasi rezultoi se nuk kishte deklaruar dënimin në greqi për përdorim të kartëmonedhave të falsifikuara.

Lexo edhe :  Veliaj: Asnjë ndërhyrje për të votuar emra preferencialë në Tiranë


Pas hetimeve të Prokurorisë atij iu hoq dhe mandati i Kryebashkiakut i fituar në 30 qershor si kandidat i PS.Rezulton se në 30 janar kompania ka ndryshuar emrin në “A.M.E 2020” ndërsa bashkëshortja e tij Merita Kajmaku nuk është më administratore, por vazhdon të jetë ortake në sipërmarrje.

Ndryshimet janë bërë vetëm 10 ditë pasi në media u denoncua rasti kur Ministria e Brendshme e shpalli fitues në një tender prej 5 milionë lekësh të reja.

Gjithësesi në konkurrimin e fundit, në tenderin e bashkisë së Tiranës, morën tre kompani për secilin nga lotet. /Ora news

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas