Aktualitet

Kandidoi në SPAK, kush është Prokurori i arrestuar në operacionin ndërkombëtar


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:49 - 02/07/21 |
mapo.al

Prokuori ndaj të cilit është lëshuar urdhër-arresti në kuadër të operacionit ndërkombëtar kundër një rrjeti të dyshuar për trafik droge e pastrim parash është Maksim Sota. Ai ndodhet në “arrest shtëpie”.


Sota ka qenë kandidat për në SPAK dhe në korrik 2019 u intervistua nga KLP si kandidat i Strukturës së Posaçme Antikorrupsion, por u skualifikua që në fazën e parë.


Prokurori Maksim Sota e ka nisur detyrën në Prokurorinë e Vlorës dhe ka qenë drejtues i kësaj prokurorie për disa vite. Gjatë intervistimit, Sota ka shprehur ambicien e tij për hetime të rëndësishme dhe ka thënë para Këshillit se mban përgjegjësi të plotë për dosjet që ka hetuar.“Kam kërkuar gjithmonë të hetoj dosje të vështira dhe të përdor njohuritë e mia në ngritjen e akuzës. Kam mbajtur përgjegjësi maksimale për dosjet që kam pasur në hetim dhe të cilat kanë përfunduar në Gjykatë me vendime të formës së prerë”, ka deklaruar Sota.
LEXO EDHE:Operacioni ndërkombëtar me 38 të arrestuar, mes tyre 5 policë dhe 1 prokuror

1


Etiketa: , ,

Pas