Aktualitet

Kapet hakeri i fundit i grupit, si përfituan 38 mijë € përmes mashtrimit në FB


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:45 - 18/07/21 |
mapo.al

Në kuadër të operacionit “Transferta” është arrestuar një tjetër person nga policia duke e çuar në 11 në total numrin e të akuzuarve që janë vendosur pas hekurave për mashtrim.


Operacioni u finalizua në korrik të vitit të kaluar, ndërsa pas hetimeve të thelluara, sot është arrestuar një 22-vjeçar me inicialet E.K., i akuzuar për mashtrim kompjuterik.


Si funksiononte grupi?
Sipas policisë, i arrestuari së bashku me personat e tjerë që janë pas hekurave për një periudhë 1-vjeçare, ka ndërhyrë në llogari të ndryshme të rrjetit social Facebook, duke ndryshuar të dhënat e tyre dhe më pas i kanë përdorur për të komunikuar me miq të këtyre llogarive.Me anë të mashtrimit, miqve të personave që u kanë ndërhyrë në llogari u kanë kërkuar shuma të ndryshme monetare dhe si rezultat kanë përfituar shumën 38,000 euro.Policia thekson se vijon puna për dokumentimin dhe mbledhjen e provave të tjera, si dhe për evidentimin dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet të kundërligjshëm.1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas