Aktualitet

Kapet një tjetër fermë kanabisi në Spanjë, arrestohen 12 shqiptarë e vendas


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:50 - 16/09/21 |
mapo.al

Policia spanjolle ka goditur një tjetër bandë kriminale që vepronte në kultivimin e kanabisit. Mësohet se në saj të këtij operacioni janë arrestuar 12 persona, burra e gra, nga Shqipëria dhe Spanja.


Gjatë aksionit policor raportohet se janë konfiskuar 8 200 bimë kanabisi ndërkohë që mbi 10 kilogramë të kësaj bime narkotike janë gjetur të thara gati për shitje.


Grupi i të arrestuarve tashmë do të përballet me akuzat për kultivim dhe shitje lëndësh narkotike, falsifikim dokumentesh, krim kundër mjedisit etj. Mësohet se të paktën 5 persona janë lënë në burg.Hetimi mësohet se ka nisur prej vitit 2020 ku grupi kriminal mësohet se çdo para që fitonte e investonte sërish në kultivimin e kanabisit.Ky grup u udhëhoqën nga një i ri që drejtonte një qendër trajtimi dhe shitjeje në Huesca. Nga aty ai drejtoi të gjitha operacionet e mbjelljes dhe furnizimit të mallrave dhe shpërndarjen e drogës.

Në fakt, organizatës i mungonin ndërmjetës për të marrë përfitimin maksimal ekonomik nga të qenit prodhues dhe shitës të drejtpërdrejtë.

Për të kontrolluar kultivimin e drogës, menaxheri i dyqanit kishte një “toger” në zonat e plantacioneve . Ai ishte një i ri me origjinë shqiptare që kishte individë të tjerë të së njëjtës kombësi për punën e kultivimit.

Mësohet se grupi i madh i trafikantëve ishte i ndarë në një grup tjetër më të vogël. Ky grup drejtohej nga një shqiptar, një njeri i besuar i drejtuesit të organizatës.

Ai kishte marrë dokumentacion të rremë për t’iu shmangur një identifikimi të mundshëm policor, pasi kishte një ndalim për hyrjen në territorin Shengen dhe ishte dëbuar dy herë.

Pjesa tjetër e grupit përbëhej nga shqiptarë dhe spanjollë të cilët merreshin me bujqësi dhe blegtori. Në dy vitet e fundit, Policia Kombëtare e Spanjës ka çmontuar shtatë plantacione të fshehura në pyje dhe ka konfiskuar 40,000 bimë, duke tejkaluar 23 ton marihuanë në peshë.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas