Aktualitet

Kapja e 400 kg kokainë- Kryeprokurori i Kosovës: Droga, me vlerë 20 mln euro


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:33 - 17/05/21 |
mapo.al

Kryeprokurori i Kosovës, Aleksandër Lumezi tha në një deklaratë zyrtare në lidhje me sekuestrimin e 400 kilogram kokainë në qytetin e Lipjanit se vlera e drogës kapte shifrat e 20 milionë eurove nëse do të dilte për shitje në treg.


“Prokuroria e Kosovës ka thirrur sot për aksionin për sekuestrimin e rreth 400 kg narkotikëve. Dëshiroj të falenderoj pjesëmarrjen në konferencë.


Ju njoftojmë se me urdhër të prokurorisë speciale të Kosovës dhe në bashkëpunim me policinë e Kosovës, autoritetet italiane dhe ato të Shqipërisë sot janë ndërmarrë masa dhe veprime që kanë rezultuar me konfiskimin e 400 kg kokainë, vlera e të cilave arrin në 20 mln euro dhe janë sekuestruar një sasi e të hollave veturave dhe sendeve të tjera.

Gjatë fazës së hetimeve janë përdorur masa të fshehta ku kemi përcjellë lëvizjen e narkotikëve për në Itali, pastaj në Durrës dhe deri në arritjen e destinacionit në Kosovë.Kemi vërtetuar porositë e qarta për të gjitha grupet kriminale se do të përballen me drejtësinë. Në këtë rast kemi bashkëpunuar me partnerët tanë duke parë që krimi i tejkalon kufijtë e shtetit tonë.Më lejoni të falenderoj prokurorët e prokurorisë së Shqipërisë, autoritetet italiane. Kjo ishte sfidë dhe detyrim për të luftuar krimin e organizuar”, deklaroi ai.

35


Etiketa: , ,

Pas