Aktualitet

Karantina/ Çmenduritë dhe kreativiteti me zyrat e punës
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:14 - 15/09/20 |
mapo.al

Njerëzit në të gjithë botën u detyruan të punonin nga shtëpia kur filloi të përhapet pandemia e koronavirusit. Ndërsa shumë janë tani duke u inkurajuar të kthehen në zyrë, e të tjerë nuk kanë në plan të kthehen ende.


Kjo situatë ka frymëzuar mjaft njerëz në krijimin e disa hapësirave mjaft inovative për zyra.


Ajo që njerëzit po zbulojnë është se diferencimi mes jetës sëpunës dhe asaj të shtëpisë po bëhet shumë e ngjashme dhe e lidhur“, tha Bruce Daisley, autor i Joy of Work. Nuk është një fushë loje e barabartë, vuri në dukje ai, disa puntorë janë më të predispozuar të ngakrohen me përgjegjësi kur punojnë nga shtëpia.


Disa do të punojnë nga shtëpia e prindërve të tyre ose në dhomën e tyre të vetme. Shumë njerëz po përpiqen të gjejnë kompromise në mënyrë që të marrin më të mirën nga situata e çuditshme në të cilën ndodhen” shton ai.


Më tej Bruce Daisly vazhdon me “I kërkova punonjësve të mi të më dërgonin foto nga zyra e tyre e improvizuar në shtëpi. Gjetjet e tyre ishin të jashtëzakonshme.”

Palestër dhe emaile


Kane Fulton vendosi të ndërthurë dëshirën e tij për të qëndruar në formë me punën e vetë ditore për menaxhimin e bizneseve të reja në Yorkshire. Në vend të një karrige zyre, ka një biçikletë.

Fulton është tani përsëri në zyrën e tij aktuale, por kur nuk është, e fillon ditën e punës me një cikël virtual 40 km (25 milje) në karrigen e vetë të biçikletës, duke përdorur aplikacionin e trajnimit Zwift në të njëjtën kohë. Një palë kufje të cilat mbysin zhurmën e pedalimit  dhe gjithcka është e zgjidhur.

“Nuk është struktura më elegante, por funksionon – dhe kompenson mungesën e një shëtitje në mëngjes,” tha ai.

Tavolina “Bëje mirë, bëje vetë”


Një risi është bërë në modën e tryezave, me tavolinat  në këmbë të ngritura të krijuata në shtëpi. Duket se jo të gjithë kanë dëshirën të dalin nga shtëpia pas kësaj.

Alexandru Voica, punonjës në Facebook, ndërtoi vetë një tavolinë në garazh, të bërë nga bordet e mbetura nga një projekt i mëparshëm. “Nuk është aq e pasigurt sa duket, është gjithashtu e bashkangjitur në mur,” tha ai.

Ellis Hillman bëri një qasje më të thjeshtë  duke përdorur tavolinën e hekurosjes si një buro, ndërsa Cat Divers ndërtoi tryezën e saj nga kutitë e kartonit dhe rivendosi një monitor që gjeti në rrugë.

Ndërkohë Martin, një projektues ndriçimi me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe, bleu katër monitorë të lakuar dhe tre mace.

Jetë e lartë


Steve Masters, një këshilltar i Partisë së Gjelbër, ndërthuri jetën e tij të punës dhe aktivizmin mjedisor duke ngritur një zyrë në një shtëpi me pemë në fund të majit. Ai jeton dhe punon në këtë strukturë dhe gjithashtu është kundër ndërtimit të linjës hekurudhore me shpejtësi të lartë HS2 përmes Jones ‘Hill Wood në Buckinghamshire.

“Unë kam më shumë produktivitet në punë kur ndodhem në pemë,” tha ai.

  1. Masters po përdor një kompjuter portativ të cilin ia ka ofruar këshilli të lidhur në telefonin e tij, dhe ai karikon çantën duke përdorur një stacion elektrik të lëvizshëm me energji diellore. Deri më tani, ai thotë se nuk i është dashur fare të përdorë rrjetin kombëtar. Sidoqoftë, ai pranon se kjo “mund të jetë më e vështirë ndërsa ditët bëhen më të shkurtra dhe moti përkeqësohet”.

Shkencëtarja e telekomandave


Dr Amruta Gadge në Universitetin e Sussex nuk do ta linte çështjen e vogël të të qenit e mbyllur nga laboratori e saj për ta mbajtur atë larg një përparimi shkencor. Ajo vendosi kompjuterët e saj në shtëpi për të kontrolluar lazerët e laboratorit nga distanca dhe ishte në gjendje të krijonte një Kondensat Bose-Einstein (BEC) – i njohur gjithashtu si shteti i pestë i materies.

Kjo krijohet kur elementë të caktuar ftohen në temperatura jashtëzakonisht të ulëta. Atomet që i përbëjnë ata humbin energjinë e tyre dhe grumbullohen për të formuar një “super-atom” të fortë.

Universiteti thotë se beson se kjo nuk është bërë asnjëherë më parë.

Po përdoret për të ndihmuar ekipin të zhvillojë sensorë magnetikë, të cilët mund të përdoren në gjëra të tilla si bateritë e automjeteve elektrike, ekranet me prekje dhe qelizat diellore.

“Ne ishim të vendosur për të vazhduar hulumtimet tona, kështu që kemi qenë duke eksploruar mënyra të reja për të kryer eksperimentet në distancë”, tha Dr Gadge.

Fermë në dollap


Shkencëtari i bimëve, Jen Bromley punon për fermën e Vertical Future. Në fillim të izolimit, ajo pastroi raftet e dhomës së familjes të cilat ishin plot me shkopa kriketesh dhe dekorime të Krishtlindjeve dhe krijoi fermën vertikale në shtëpi.

Ajo bashkoi dritat LED me kohëmatësit nëpër rafte dhe po rrit një përzgjedhje të luleve të ngrënshme, duke përfshirë bora, vjollca dhe tigan. Fatkeqësisht, dollapi i Jen nuk i dha mundësi ujitjes së automatizuar, kështu që për tre muaj e gjithë vaditja duhej të bëhej me dorë. Kjo nuk është ndonjë veprim i keq, veçanërisht duke pasur parasysh natyrën komode të të qenit brenda një dollapi.

“Mund të mos ketë pasur hapësirë ​​të mjaftueshme për mua që të ngrihem, por bimët ishin mirë me hapësirën e ulët të kokës,” tha ajo. “Unë kam qenë në gjendje të mbledh të dhëna për ritmet e tyre të rritjes dhe ne tani e përdorim këtë në vendet tona të prodhimit për t’u siguruar që gjithmonë kemi bimë të reja të gatshme për të furnizuar lule të ngrënshme.”

Studio në shtëpi


Profesori i studimeve për media në Universitetin e Virxhinias, Siva Vaidhyanathan tashmë kishte një zyrë të themeluar në shtëpi. Por ai e kuptoi se duhej të bënte ndryshime për të transmetuar leksione për studentët nga dhoma tij e lirë, ndaj nisi një podcast./BBC/

Përshtati për Mapo.al: Melisa Bramka


Etiketa: , ,

Pas