Aktualitet

KAS pranon kërkesën e LSI, do hapen 24 kuti në Berat


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:36 - 15/05/21 |
mapo.al

KAS pranoi kërkesën e LSI, për të hapur 24 kuti të materialeve zgjedhore në Qarkun e Beratit.


Mësohet se KAS do të shqyrtojë nga të dhënat e materialeve zgjedhore të këtyre 24 kutive përputhshmërinë e listave të zgjedhjeve, identifikimin elektronik të tyre.


Po ashtu, KAS rrëzoi kërkesën e PD-së e cila kërkonte që të merreshin informacionet shtesë për provat shtesë nga institucionet shëndetësore dhe organet ligjzbatues, si SPAK dhe Prokuroria, për të vërtetuar sipas PD shkeljet zgjedhore.

Me kërkesën e dy anëtarëve të KAS, Braho dhe Çefa, KAS do të administrojë dhe kryqëzimin e të dhënave nga pajisja PEI, identifikimi elektronik.Mbledhja e radhës, ku do të hapen kutitë e votimit, pritet të zhvillohet ditën e hënën, në orën 10:00.LSI pretendon për shkelje dhe se përmes hapjes së këtyre kutive do të sigurojë prova të mjaftueshme të cilat mund t’i japin asaj mandatin e parë në Qarkun e Beratit, duke ia hequr PS-së.

Lexo edhe :  Dy persona me kallashnikov, momenti kur ekzekutohet Bledar Birçaj (VIDEO)

Bëhet fjalë specifikisht për mandatin e Blendi Klosit, duke i kaluar Ardit Çelës.

164


Etiketa: , , , , ,

Pas