Aktualitet

Katër viktima dhe 568 raste të reja me koronavirus në Kosovë në 24 orë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:17 - 03/03/21 |
mapo.al

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë kryer 2532 testime nga të cilët kanë rezultuar positivë me koronavirus 568 qytetarë.

Gjatë kësaj kohe 4 qytetarë e kanë humbur betejën me Covid-19.


Lajmi i mire është që në 24 orë janë shëruar 295 qytetarë.
Njoftimi i plotë:


295 TË SHËRUAR DHE 568 RASTE ME COVID-19


Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.532 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 568 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 4 viktima me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 2 raste (56, 60 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (84 vjeç), Suharekë 1 rast (85 vjeç).

Lexo edhe :  Itali - Mbi 16 mijë infektime ditore, 469 viktima nga koronavirusi

Numri total i rasteve pozitive është 70.753 raste nga 315.664 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.620 raste të vdekjes.Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 295 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 60.628 raste, kurse numri i rasteve aktive është 8.505.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 233 raste, Pejë 47 raste, Gjakovë 29 raste, Gjilan 28 raste, Lipjan 26 raste, Podujevë 23 raste, Kamenicë 22 raste, Vushtrri 22 raste, Ferizaj 20 raste, Mitrovicë 20 raste, Fushë-Kosovë 16 raste, Viti 12 raste, Obiliq 11 raste, Rahovec 11 raste, Suharekë 10 raste, Skenderaj 9 raste, Deçan 7 raste, Prizren 7 raste, Kaçanik 5 raste, Shtime 3 raste, Dragash 2 raste dhe me nga një rast komunat Istog, Kllokot, Malishevë, Novobërdë dhe Shtërpcë.

 

 

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas