Kryesore

Keni dhimbje qafe? Ja kur duhet të shqetësoheni

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:22 - 16/08/18 |
mapo.al

Dhimbja e qafës është një ndër shqetësimet kryesore që të gjithë frikësohen nga shenjat paralajmëruese që kanë ato. Shpina dhe qafa janë të ndjeshme dhe zakonisht marrin një trajtim më serioz.


Dhimbja e mprehtë e qafës zakonisht është alarm i rremë, dhe duket më serioze se sa që është në të vërtetë.


Vetëm një për qind e dhimbjeve të qafës janë kërcënuese dhe serioze.


Prej tyre shumica e rasteve janë për shkak të kancerit, apo dëmtimeve të boshtit kurrizor.


Për të trajtuar dhimbjen e qafës duhet t’i keni parasysh këto tre kritere:

-Dhimbja ju ka munduar për më shumë se 6 javë.

-Nuk po shkon duke u lehtësuar, madje vetëm sa forcohet.

-Së paku edhe një shenjë tjetër që tregon për ethe, humbje e peshës, dhimbje e kokës, apo ndjenjë e plogështisë.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas