Aktualitet

Këpucët e reja ju vrasin këmbët – Ja metoda që mund të përdorni


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:01 - 26/02/21 |
mapo.al

E keni parasysh atë sikletin kur blini këpucë të reja dhe kur i vishni për herë të parë ju shtrëngojnë dhe ju rrinë pak të ngushta?

Për fat të keq ndodh shpesh. Në  dyqan, mendonit se këpucët ju rrinin mirë, por sapo dilni në rrugë, ju ngushtojnë.


Edhe pse shitësja e dyqanit ju ka thënë me besim të plotë se do zgjerohen pak, ndërkohë ju ndiheni keq dhe po plasni nga dhimbjet. Si për çdo gjë, edhe në këtë rast ka një zgjidhje.
Zgjerimi i këpucëve


Mund t’i çoni t’i zmadhoni tek këpucari, por një zgjedhje e mirë do të ishte edhe të nxirrnit dy patate nga rafti i kuzhinës. Nuk lë njolla te këpucët dhe të gjithë e kemi në dispozicion.


Si procedohet

Merrni dy feta patate dhe futini tek këpucët. Qëroni patatet dhe mbështillini me peceta ose gazeta. Futini tek këpucët dhe lërini gjatë gjithë natës. Kjo teknikë zgjeron pjesën e përparme të këpucëve për t’u dhënë më shumë hapësirë gishtave. Përveçse zgjerojnë këpucët, patatet mund të thithin edhe aromat e këqija. Kjo teknikë funksionon veçanërisht mirë me këpucët e lëkurës.

1


Etiketa: , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas