Aktualitet

Kërcënon Koreja e Veriut, prezanton raketën e re balistike ndërkontinentaleBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:28 - 11/10/20 |
mapo.al

Pheniani zbuloi raketën e re balistike ndërkontinentale gjatë një parade ushtarake që shënonte 75 vjetorin e Partisë së Punës në pushtet.


Imazhet e transmetuara në televizionin shtetëror tregojnë një raketë balistike ICBM në një automjet transporti me të paktën 22 rrota, e cila është më e madhe se çdo gjë tjetër që vendi ka treguar në të kaluarën.


 <
>
raketa3 raketa2 kim jong un raketa1 raketa

 


Në fjalën e tij, Kim Jong Un tha se vendi do të vazhdojë të “forcojë” ushtrinë e tij për “vetëmbrojtje dhe parandalim”.


Koreja e Veriut nuk ka treguar raketa balistike në paradat e saj që kur Presidenti Donald Trump dhe Kim mbajtën samitin e tyre të parë në 2018.


Etiketa: , ,

Pas