Aktualitet

Kërkesa për shkarkim- Balla: Meta shkeli Kushtetutën para dhe gjatë fushatës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:33 - 03/05/21 |
mapo.al

Kreu i grupit parlametar të Partisë Socialiste, Taulant Balla doli sot në një deklaratë për mediat nga ambjentet e jashtme të Kuvendit.


Fokusi i deklaratës së Ballës ishte kërkesa e institucionalizuar e PS për shkarkimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta.


 “Prej ditës së premte është institucionalizuar kërkesa e rreth 50 deputetëve që kanë depozituar kërkesën për fillimin e shkarkimit të Presidentit. Lidhur me vlerësimin se Presidenti para dhe gjatë fushatës ka kryer veprime në kundërshtim me Kushtetutën. Duke u nisur nga një rezolutë e mëparshme, që i kërkon të kthehet në binarët e kushtetutës për detyrën. Nuk ka ndodhur dhe pas kësaj rezolute ka vazhduar të kryej veprime në kundërshtim me ligjin. Kuvendi do të shprehet me këtë kërkesë. Kjo i plotëson të gjitha kushtet. Do kaloj në Komisionin e ligjeve më pas që do të hetohet nëse ka kryer shkelje. Kuvendi ka tagrin për të ushtruar detyrën deri më 8 korrik. 60 ditë sipas Kushtetutës. Derisa komisioni i ligjeve ta shqyrtojë kërkesën.”

Lexo edhe :  Me targa të modifikuara dhe xhama të zinj, disa shoferë në pranga


“Besoj që në dokumentin e plotë që kemi paraqitur janë provat e domosdoshme që argumentojnë qëndrimin tonë dhe janë prova të nevojshme për të iniciuar procedurën e iniciuar për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta” tha Balla.LEXO EDHE:

Kërkesa e PS për shkarkimin e Metës- Kuvendi e vendos në kalendarin e punës

 

 

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas