KMR

Këshilla si të mbani më gjatë ngjyrën që merrni në plazh


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:22 - 19/08/19 |
ro ot

Bëni një muaj plazh dhe në tetor dhe nuk keni më ngjyrën e çokollatës në lëkurë? Nuk mjaftojnë vetëm kremrat e mirë që përdorni, duhet të kujdeseni edhe më pas që nxirja të zgjasë. Me disa këshilla të vogla mund t’ia dilni të keni ngjyrë të bukur lëkure.


Ushqyerja


Ushqyerja e mirë, me të gjitha frutat e perimet e stinës është e rëndësishme përpara dhe pas ekspozimit në diell. Më të dobishmet janë frutat ngjyrë portokalli si pjeshka, kajsitë apo pjepri. Frutat e thata dhe vaji i ullirit janë po aq të nevojshme për shkak të vitaminës B dhe E. Zakonet e mira në tryezë nuk do ju lënë asnjëherë në baltë.Mos bëni dush me ujë të nxehtë
Së pari, duhet të shmangni zhytjet e gjata në vaskë dhe të praktikoni dushet e shpejta me ujë relativisht të ftohtë.

Lexo edhe :  Mjeku ortoped: Deformimet e këmbëve te fëmijët, si korrigjohen


Mos përdorni sfungjerin dhe zgjidhni shampon e duhur

Së pari, duhet të dini që edhe zgjedhja e shampos ka rolin e saj. Prania e alkoolit në të apo aromave të shtuara, ndikon në zbehjen e ngjyrës. E mira është të përdorni vajrat esencialë dhe në çdo rast, të mos e fërkoni trupin me sfungjer apo të bëni scrub-e të ndryshme. Nëse i keni të domosdoshme, atëherë zgjidhni pastruesit e lëkurës pa grimcat që depërtojnë thellësisht në të.

Përdorni vajrat e duhur

Përzierjet e vajrave nuk do të të ndihmojnë vetëm për të ruajtur ngjyrën, por edhe për të pasur lëkurë të shëndetshme që do të bjerë menjëherë në sy.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas