Aktualitet

Këshilli Politik/ Murrizi lëkundet në qëndrimin e tij: Mund ta mbështesin marrëveshjen e 5 Qershorit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:10 - 22/07/20 |
mapo.al

Myslim Murrizi, kryetari i grupit demokrat, u shpreh se ai dhe deputetët që përfaqëson do ta votonin marrëveshjen e 5 qershorit vetëm nëse do të bindeshin që më 30 korrik do të votoheshin ndryshimet në kodin zgjedhor dhe në kodin e procedurës penale.


Nuk pati debate. Teknicienët u shprehën për çfarë i kishim pyetur. Ekspertët thanë se edhe nëse në datë 30 votohen ndryshimet kushtetuese, nuk preket asgjë nga marrëveshja e famshme e 5 qershorit. Nuk shoh ndonjë gjë se pse opozita nuk vjen në këtë tryeze. Çfarë kanë? Mbase mbështesim versionin e tyre.


E vetmja nismë ligjore që ka deformuar demokracinë në Shqipëri, më shumë se sa sistemin zgjedhor, është 21 prilli i 2008-ës, ku shqiptarëve u është mohuar e drejta e zgjedhjes me votë. Çdo sistem tjetër e rregullon sistemin.


Grupi jonë është shprehur që nuk e voton marrëveshjen e 5 qershorit, por do të ndryshojmë mendje vetëm nëse na mbushin mendjen për ndryshimet në kodin zgjedhor, në kodin e procedurës penale. Shitblerja e votës, marrja e kartave, nuk frenohen në kodin zgjedhor, duhen një sërë ndërhyrjesh. Hajde të bisedojmë, një mendje ne, dy ata, një këta të tjerët se vëllezër janë. Mos i shihni si serioze komunikimet me e-mail, pasi nëse i vëzhgoni sado pak, darkave janë bashkë, ndërsa vetëm orari i gjumit i ndan”, u shpreh Murrizi pas takimit të sotëm të Këshillit Politik, ku i pranishëm ishte Rama, por mungoi opozita jashtë parlamentit.Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas