Kryesore

Këshilli Politik/ Pesë orë debate, mazhoranca nuk pranon propozimin e opozitës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:01 - 29/07/20 |
mapo.al

Ka mbaruar pas pesë orësh diskutime mbledhja e Këshillit Politik pas propozimit të Opozitës i cili mundëson hapjen e listave 100 %, pa ndryshime të tjera në formulën e koalicioneve dhe shpërndarjes së mandatevem por që nuk u pranua nga mazhoranca.


Damian Gjiknuri në deklararën e tij për mediat është shprehur se pas shumë orësh diskutime nuk ka akoma asnjë marrëveshje mes palëve politike.


“Sot vijuam mbledhjen dhe pas shumë orësh diskutimi nuk pati asgjë të re nga opozita e bashkuar ato vijojnë me të njëjtin qëllim për bllokimin e miratimit të ndryshimeve kushtetuese.

Oferta e tyre nuk ofron kompromis, por kërkesa e tyre është një sabotim për këtë proces që sapo ka nisur. Doli e qartë dhe ndryshimet kushtetuese nuk pengojnë hapjen e listave dhe atë të koalicioneve dhe e dyta në frymën e bashkëpunimit të marrëveshjes së 5 qershorit jemi të hapur për tu ulur me PD-në për të vendosur se si do të hapen listat dhe si do të formohen koalicionet.Lexo edhe :  Rinis në KAS numërimi për 114 kutitë e qarkut Berat

Fatkeqësisht ato nuk po gjejnë atë model për të mbajtur koalicionet, nuk kanë asnjë model të vendeve evropiane dhe u kemi thënë që të gjejnë një model të tillë.”-tha Gjiknuri.1


Etiketa: , ,

Pas