Aktualitet

Kim Jong Un në rrezik për jetën, mediat e perëndimit: Ja kush e merr pushtetin nëse vdes diktatori

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 04:20 - 24/04/20 |
mapo.al

Frika po rritet për shëndetin diktatorit 36-vjeçar Kim Jong Un pasi sot një zyrtar amerikan tha që diktatori mund të jetë në “rrezik të madh” pas operacionit në zemër, megjithëse Koreja e Veriut i ka hedhur poshtë raportet të tilla.


Uashingtoni monitoron zhvillimet atje dhe thotë se Kim është në një gjendje kritike pas operacionit në zemër, mësohet se ka thënë një zyrtar amerikan për CNN i cili nuk ka dashur të zbulojë emrin e tij.


Kim, 36 vjeç, u pa për herë të fundit në një takim qeveritar më 11 prill dhe çuditërisht ai mungonte në festën e ditëlindjes së gjyshit të tij të ndjerë Kim Il-Sung, më 15 prill. Sipas mediave të huaja mësohet që Kim kishte kaluar një procedurë kardiovaskulare dhe po kurohet në një vilë në Phyongan.


Është ende e paqartë se çfarë do të ndodh më tej nëse Kim bëhet i pafuqishëm për të drejtuar vendin, ose nëse ai humb betejën me sëmundjen, motra e tij, Kim Yo-jong është ndër të vetmet politikane të vjetra që mund të jetë e gatshme dhe e duhura për të marrë pushtetin.


Megjithatë ditën e sotme Koreja e Veriut ka hedhur poshtë pretendimet se Kim, është në gjendje kritike, duke thënë se “asnjë lëvizje e veçantë nuk është zbuluar brenda Koreve të Veriut”. Edhe agjensia e lajmeve Yonhap, tha se një zyrtar vendas kishte deklaruar se raportet tregojnë që “Kim ishin sëmurë rëndë”, nuk janë të vërteta.

Vdekja e diktatorit ka të ngjarë të çojë në një luftë për pushtet sepse Kim nuk e ka specifikuar konkretisht një pasardhës. Ndër ata që shihen si kandidatë të mundshëm që mund të marrin pozicionin e lartë drejtues janë motra e Kim, Kim Yo-jong.

Ajo u emërua si një anëtare alternative e politikës në takimin e 11 Prillit ku Kim u pa për herë të fundit në publik, dhe ka përfaqësuar qeverinë e Koresë së Veriut në marrëdhëniet me Jugun, shkruan Daily Mail.

Analisti Cheong Seong-Chang në Institutin privat Sejong në Korenë e Jugut tha se Kim Yo-jong tashmë po ushtron ndikim të rëndësishëm brenda qeverisë. Duke pasur parasysh se dy nga tre anëtarët e Komitetit të Përhershëm të Byrosë Politike janë më të moshuar, anëtari i tretë i tij, Kryetari i Departamentit të Organizatës dhe Udhëzimit Choe Ryong Hae, shihet si një kandidat i mundshëm për të marrë pushtetin, shkruajnë mediat e huaja.

Por Kim mund të jetë këshilluar që të qëndrojë larg tubimeve publike për shkak të koronavirusit, pavarësisht pretendimeve të Pyongyang se ka zero raste të Covid-19. Ka pasur shpërthime të mëdha në Korenë e Jugut fqinje dhe Kinë.

Megjithëse mosha e tij nuk e vendos atë në një kategori të rrezikut të lartë, por druhet se pirja e tij e tepert e alkoolit, pirja e duhanit dhe mbipesha do ta vinin 36-vjeçarin në rrezik të madh nëse do të kapte koronavirus.

Kim ka qenë shumë aktiv javët e fundit dhe është fotografuar duke inspektuar ushtrinë e tij, ndonjëherë me oficerë të veshur me maska ​​për fytyrën, ndërsa ai jo. Kim ishte një i afërm i panjohur për Perëndimin kur u ngjit në pushtet duke zëvendësuar babanë e tij, Kim Jong-il.

Vëllai i tij më i vjetër Kim Jong-nam ishte parë dikur si pasardhësi i mundshëm, por ra nga favori dhe u vra më vonë në Malajzi në vitin 2017. Pretendimi i partisë në pushtet për legjitimitet i ka rrënjët në luftën e Kim Il Sung kundër kolonizatorëve japonezë të Koresë dhe për vite me radhë propaganda e zyrtare e Veriut ka promovuar ngjashmërinë e Kim Jong-Un me gjyshin e tij, në pamjen, mënyrën dhe madje edhe shkrimin e dorës.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas