Aktualitet

Kim Jong Un vaksinohet me një ndër vaksinat eksperimentale kineze anti-COVID


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:24 - 01/12/20 |
mapo.al

Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe familjarët e tij janë vaksinuar kundër COVID-19 me një ndër vaksinat eksperimentale të koronavirusit në Kinë.


KOREJA E VERIUT– Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe familjarët e tij janë vaksinuar kundër COVID-19 me një ndër vaksinat eksperimentale të koronavirusit në Kinë.


Ky lajm është dhënë nga inteligjenca japoneze e më pas është konfirmuar nga Harry Kazianis, një ekspert i Qendrën për Interesin Kombëtar në Uashington.

Ai në deklaratën e tij për revistën “1945” ka shtuar se të paktën tre kompani kineze janë duke zhvilluar  një vaksinë kundër koronavirusit, duke përfshirë Sinophram Group, Sinovac Biotech Ltd dhe CanSinoBio.Në Koren e Veriut nuk ka ende raste të konfirmuara me COVID-19, pavarësisht se shtetet të cilat kufizojnë Koren e veriu konsiderohen vatra infektimesh. Kim Jong Un me shfaqjen e rasteve të para me koronavirus që në janar të 2020, ka ndërmarr masa të gjëra kufizuese, ndalimin e udhëtimeve dhe karantinim për të bllokuar përhapjen e pandemisë.

Lexo edhe :  OBSH: Koreja e Veriut zero të infektuar me COVID që nga fillimi i pandemisë


1


Etiketa: , ,

Pas